Premiera filmu Dahomej i spotkanie z dr Magdaleną Wróblewską

„Dahomej" zadaje kluczowe pytania o to, czy można ograbić naród z jego ducha? Jak wyzwolić się z wpływów języka i kultury dawnego kolonizatora? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w czasie premierowego pokazu filmu i dyskusji po seansie. Gościnią będzie dr Magdalena Wróblewska, dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i wykładowczyni Wydziału Artes Liberales UW. Spotkanie z nią poprowadzi Jan Topolski.

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale "Dahomej" to opowieść o tym, co jest fundamentem naszej kultury, kto powinien odpowiadać za krzywdy sprzed dekad oraz czy dawna sztuka może budować nasze narodowe „tu i teraz”.

26 obiektów opuszcza muzeum w Paryżu, by po ponad stu latach znaleźć się w Królestwie Dahomeju – dzisiejszym Beninie. Owa podróż to nie tylko wydarzenie wagi symbolicznej i politycznej, ale także rodzaj zmartwychwstania. Potężna statua króla Gezo budzi się w muzealnych podziemiach i zabiera głos. Fikcyjny monolog wielkiego władcy tworzy narracyjną warstwę filmu i pozwala obiektom sprowadzonym do roli dzieł sztuki czy etnograficznych ciekawostek odzyskać prawdziwe moce. I przede wszystkim: daje impuls do dyskusji o jakże współczesnych i realnych problemach.  

Wybitna reżyserka, Mati Diop, zręcznie prowadzi całą opowieść unikając akademickich pułapek, za to oddając głos młodości, która musi wyciągnąć wnioski z własnej historii.

Lista seansów

Październik 2024

Wybierz datę seansu

wtorek, 22 października 2024

Wybierz godzinę seansu

Tytuł polski
Dahomej
Tytuł oryginalny
Dahomey
Gatunek
Dokumantalny
Reżyseria
Mati Diop
Rok produkcji
2024
Czas trwania
68 min
Język
angielski
francuski - napisy polskie
Obsada
Gildas Adannou, Habib Ahandessi, Joséa Guedje
Kraj produkcji
Francja
Senegal
Benin