"Fantazja koloru w dawnym kinie" | Muzyka: Marlena Ostrowska

Sounds of Silents to również seanse dla dzieci - zapraszamy widzów od lat 5. wraz z Opiekunami!

Filmowa wyprawa w czasie i przestrzeni
Jakie są skutki patrzenia w niebo? Czy po drabinie można wspiąć się na Jowisza? Jak wygląda taniec w przestworzach? Ten zestaw filmów przyniesie odpowiedzi na kosmiczne pytania! Przeżyjecie też emocjonującą historię dziewczynki, która fruwa z balonami, oraz pełną humoru opowieść o tym, co może wyniknąć z nieoczekiwanej zamiany miejsc. Gotowi i gotowe na niezwykłą przygodę?
Seans z muzyką na żywo. Po seansie zapraszamy na warsztaty kreatywne.

Warsztaty kreatywne: Kosmiczne energię
Podczas warsztatu dzieci stworzą swoje własne kosmiczne światy, zamknięte wewnątrz pudełka. Będziemy je podglądać przez stworzone przez nas otwory, niczym przez obiektyw kamery. Do malowania będziemy używać fluorestencyjenej farby, dzięki czemu wnętrza naszych pudełek będą świecić.

Sounds of Silents to również seanse dla dzieci - zapraszamy widzów od lat 5. wraz z Opiekunami.
Dwa wyjątkowe seanse krótkometrażowych filmów to idealna okazja, aby dzieci i ich rodziny mogły odkryć urok niemego kina w nowoczesnej i angażującej formie.
W programie znajdą się unikatowe, ręcznie barwione filmy z początku XX wieku, które zachwycają pięknem i magią wczesnej kinematografii. Te małe arcydzieła przeniosą widzów w świat baśniowych opowieści, fascynujących animacji i niezwykłych przygód. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki na żywo. Pokazom filmów towarzyszyć będą warsztaty kreatywne.

 

Drugi seans familijny Sounds of Silents w niedzielę, 15.09. o 11.00 

 

Wycieczka na Księżyc (Excursion dans la lune)

Prod. Pathé Frères; reż. Segundo de Chomón; Francja, 1908; 3 min 27 s

DCP, tinta, tonowanie, barwiony ręcznie; źródło: EYE Filmmuseum

 

Podróż na Jowisza (Le voyage sur Jupiter)

Prod. Pathé Frères; reż. Segundo de Chomón; Francja, 1909; 8 min 10 s

DCP, barwiony ręcznie; źródło: EYE Filmmuseum

 

Wizja artystyczna. Wróżka w gwiazdach (Vision d’art 3. La Fée aux étoiles)

Pathé Frères; reż. nieznany; Francja, 1902; 1 min 24 s

DCP, tinta, barwiony ręcznie; źródło: EYE Filmmuseum

 

Léontine daje się ponieść (Léontine s’envole)

Prod. Pathé Comica; reż. nieznany; Francja 1911; 6 min

DCP, cz.-b.; plansze: FR; napisy: PL; źródło: Kino Lorber

 

Baby Peggy: błotnista panna młoda (Baby Peggy: A Muddy Bride)

Polska premiera odrestaurowanej wersji filmu

Prod. Century Film, USA, 1921, 23 min

Reż. i scen. Fred Hibbard; obsada: Baby Peggy, Jack Morgan, Bud Jamison

DCP, cz.-b.; plansze: EN; napisy: PL; restauracja 2023; źródło: San Francisco Silent Film Festival

Polska premiera odrestaurowanej wersji filmu

Trzyletnia Peggy, rezolutna córka policjanta, oraz jej bogata rówieśniczka zamieniają się ubraniami, co dla obu staje się początkiem nieznanej dotąd przygody. Zamożna dziewczynka odkrywa przyjemność, jaką daje beztroskie taplanie się w błocie, podczas gdy uboższej podoba się szeroki wybór eleganckiej garderoby. Peggy i nowo poznany chłopiec, Jackie, mają być świadkami na ceremonii zaślubin. Podsuwa im to myśl o… ich własnym ślubie. Kiedy dorośli odkrywają zamianę dziewczynek, dzieci podejmują próbę iście szalonej ucieczki.

Komedia slapstickowa ze znakomitą, trzyletnią wówczas Baby Peggy Montgomery (1918–2020) w roli głównej. Jeden z pierwszych – spośród ponad 150 ogółem zrealizowanych – krótkich metraży studia Century Film z jej udziałem, wykorzystujących wdzięk, nieco łobuzerski uśmiech i naturalny komediowy talent dziewczynki, która niebawem stanie się jedną z trzech największych dziecięcych gwiazd kina wczesnych lat 20. XX wieku.  

Katarzyna Wajda

 

Partnerzy programowi: EYE Filmmuseum, San Francisco Silent Film Festival

 

Wydarzenie SOUNDS OF SILENTS 2. Warszawskie Dni Filmu Niemego jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej (Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit) i Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

 

Muzyka Marlena Ostrowska     

Klarnecistka i pedagożka. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Filii w Białymstoku. Warsztat instrumentalistki doskonaliła podczas wielu krajowych i międzynarodowych kursów mistrzowskich pod okiem wirtuozów klarnetu. Jako klarnecistka ma na swoim koncie zarówno doświadczenia w pracy z orkiestrą, zespołami kameralnymi, jak i występy w roli solistki, m.in. podczas koncertu dyplomantów UMFC z orkiestrą symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej (2017). W latach 2009–2017 była klarnecistką Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. Od 2017 roku pracuje jako nauczycielka gry na klarnecie w Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sokółce. Angażuje się także w projekty muzyczne dla dzieci, m.in. we współpracy z Fundacją „Centrum Sztuki i Kultury Pro Musica” oraz Agencją Artystyczną Pro Arte. Od 2022 roku zajmuje się polską muzyką tradycyjną. Jest klarnecistką Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej, a także kapeli Radoska.

Lista seansów

Wrzesień 2024

Wybierz datę seansu

poniedziałek, 16 września 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
"Fantazja koloru w dawnym kinie" | Muzyka: Marlena Ostrowska
Gatunek
kino nieme z muzyką na żywo
Czas trwania
90 min
Język
(napisy polskie)
Kategoria wiekowa
5+