Zmęczona Śmierć (z muzyką Jozefa van Wissema na żywo)

Jozef Van Wissem ponownie komponuje do niemieckiego filmu ekspresjonistycznego. Tym razem będzie to „Zmęczona Śmierć” Fritza Langa z 1921 roku. Holenderski kompozytor, lutnista i gitarzysta znany ze współpracy m.in. z Jimem Jarmuschem kreuje ponadczasowy, mroczny i intensywny wszechświat. Jego muzyka jest hipnotyzująca, czysta i minimalistyczna; tworzy niezwykłą, transcendentną atmosferę.

Młoda kobieta stawia czoła Śmierci, by błagać ją o przywrócenie życia zmarłemu kochankowi. Śmierć stawia przed nią warunek, który ta musi spełnić, jeśli chce ponownie połączyć się z ukochanym. Opowiada jej trzy historie: "Przypowieść orientalną", "Przypowieść wenecką" i "Przypowieść chińską” i obiecuje spełnić życzenie bohaterki, jeśli uda jej się uratować życie przynajmniej jednej postaci z opowieści.

Dzieło Fritza Langa („Metropolis” 1928, „Nibelungi” 1924, „Doktor Mabuse” 1922, „M – morderca” 1931) reprezentujące fantasmagoryczny nurt niemieckiego ekspresjonizmu filmowego uznaje się za przełomowe dzięki wprowadzeniu popularnego później sposobu oświetlania dekoracji od dołu, powodującego zniekształcenie plastyczne scenografii i grę plamami bieli oraz czerni. Imponująca strona wizualna filmu Langa stała się inspiracją dla późniejszych twórców filmowych, takich jak: Stanley Kubrick („Barry Lyndon”, 1975), Ridley Scott („Łowca androidów”, 1982) czy Francis Ford Coppola („Dracula”, 1992).

Jozef Van Wissem o komponowaniu muzyki do filmu:

Nietrudno wyobrazić sobie odpowiedni klimat muzyki pasujący do filmu „Zmęczona Śmierć”. Film podzielony jest na sześć rozdziałów, a rozpoczyna się od pięknie zatytułowanej „Historii pierwszego światła”. Dzięki temu, że akcja toczy się w różnych częściach świata, muzyka może podróżować razem z nią, tworząc własną opowieść. Kompozycja podążać będzie za muzyką z regionów przedstawionych w filmie, a w trakcie tego procesu muzyka ludowa będzie unowocześniana przy użyciu współczesnych zabiegów muzycznych ukrytych pod filmowymi wersetami. Motyw muzyczny filmu: „Miłość jest silniejsza niż śmierć” osobiście ze mną rezonuje.

„Zmęczona Śmierć” to nie pierwszy film, do którego Jozef Van Wissem skomponował muzykę. W 2013 roku stworzył wybitną, nagrodzoną w Cannes ścieżkę dźwiękową do kultowego filmu Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” (wykonał ją w tym samym roku na American Film Festival we Wrocławiu). Charakterystyczne tropy, zapoczątkowane współpracą z Jarmuschem wybrzmiały także w ścieżce dźwiękowej do innego ekspresjonistycznego filmu „Nosferatu – symfonia grozy” (1922) F.W. Murnaua, którą Van Wissem wykonywał ostatnio między innymi w kinie Muranów, a także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Kilka miesięcy temu ukazał się soundtrack z tego filmu pod tytułem: „Nosferatu. The Call of the Deathbird”.

Wywiad z Van Wissemem, m.in o pracy nad muzyką do „Nosferatu – symfonia grozy”: https://veilofsound.com/2022/11/26/Interview_with_Jozef_Van_Wissem.html

Tekst kompozytora na temat komponowania muzyki do filmów: https://www.popmatters.com/jozef-van-wissem-call-deathbird

Lista seansów

luty 2023

Wybierz datę seansu

środa, 08 luty 2023

Proszę wybrać godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Zmęczona Śmierć (z muzyką Jozefa van Wissema na żywo)
Tytuł oryginalny
Der müde Tod
Gatunek
Horror
Muzyka na żywo
Język
niemy - napisy polskie
Reżyseria
Fritz Lang
Obsada
Bernhard Goetzke
Lil Dagover
Walter Janssen
Rok produkcji
1921
Kraj produkcji
Niemcy
Czas trwania
98 min.