Zakup biletów na ten seans możliwy jest poprzez stronę festiwalu Młode Horyzonty:
Uwaga: nastąpi przekierowanie na stronę https://festiwal.mlodehoryzonty.pl/
Bohaterowie filmów niezwykle intensywnie odczuwają świat. Bohater filmu Teraz głęboko myśli o życiu i z ogromną szczerością opowiada o swoich lękach. Nastoletni Ania i Bartek jąkają się i z tego powodu wydaje im się, że są gorsi. Ciężko im nawiązać relację z rówieśnikami. 12-letnia Adèle nie odnajduje się w szkole. Kocha jazdę na deskorolce, lubi swoje krótkie włosy i szerokie ubrania – nie czuje się jak stereotypowa dziewczyna w jej wieku. Wszyscy bohaterowie z odwagą opowiadają o swoich problemach, o wykluczeniu, niskiej samoocenie i poczuciu bycia innymi niż wszyscy. Ich autorefleksja i wrażliwość na świat sprawia, że te dokumenty stają się emocjonalnie poruszającymi i wyjątkowymi historiami.
Czy wiesz, że…
film Teraz zdobył nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na uznanym festiwalu filmowym IDFA w Niderlandach? Doceniono szczerość i prostotę filmu, a zarazem poruszanie w nim ważnych, głębokich kwestii.
Uwagi dotyczące treści: myśli samobójcze
Teraz
Ten krótki dokument ma wyjątkową formę – jest w całości kręcony z ręki domową kamerą trzymaną przez chłopca, który opowiada o swoim życiu. Poznajemy jego tatę, siostrę i psa. Słyszymy jedynie jego głos i obserwujemy, jak pełen energii biega z kamerą po domu czy jedzie na rowerze. Zwyczajne sceny z życia codziennego przerywa nadzwyczaj szczere wyznanie chłopca, zaskakujące dojrzałością i wrażliwością.
Uwagi dotyczące treści: myśli samobójcze
Echo
Nastolatkowie Ania i Bartek mają problem z jąkaniem się, co negatywnie wpływa na ich samoocenę i relacje z rówieśnikami. Chcą zmienić swoje życie, pozbyć się kompleksów i poczucia niższości. W dokumencie widzimy fragmenty terapii logopedycznej dwójki bohaterów, podczas której uczą się akceptować siebie i pokonują swoje lęki.
Pomiędzy innymi
12-letnia Adèle nie chce wracać do szkoły. Nie czuje się tam dobrze i ciężko jej się dogadać z rówieśnikami. Czuje się inna i ma poczucie, że wśród kolegów i koleżanek nie może być do końca sobą. Dziewczyna wciąż poszukuje swojej tożsamości i odpowiedzi na pytanie, co dla niej znaczy bycie kobietą. Daleko jej do wzorca kobiecości – Adèle woli nosić krótkie włosy i szerokie ubrania, a najlepiej czuje się, jeżdżąc na deskorolce.