W Berlinie mieszka ciotka i starsza siostra, które wyjechały tam kilka lat wcześniej. Obie pełną garścią korzystają z wielkomiejskich rozrywek i wolności, jaką w czasach Republiki Weimarskiej mogły cieszyć się kobiety. Helena, w przeciwieństwie do Marthy i Fanny, nie koncentruje się na imprezach i nocnym życiu, tylko chce zdobyć wykształcenie i zawód, który da jej niezależność. Podejmuje pracę w aptece i marzy o studiach medycznych. Polityczne zawirowania, głęboki kryzys gospodarczy i rosnąca w siłę partia nazistowska zmieniają życie Heleny i jej bliskich. W dramatycznych okolicznościach traci ukochanego, a jej żydowskie pochodzenie staje się zagrożeniem dla życia. Małżeństwo i nowa tożsamość, które proponuje jej oficer SS wydają się być ratunkiem.
Południca Barbary Albert to ekranizacja powieści Julii Frank pod tym samym tytułem, nagrodzonej w 2007 roku Niemiecką Nagrodą Książkową i wydanej także w Polsce. Nawiązująca do dawnych słowiańskich wierzeń tytułowa postać symbolizuje dusze kobiet zmarłych w trakcie ślubu lub wesela. Ten moment przejścia z radości do żałoby jest metaforą zarówno losu bohaterki, jak i przemiany politycznej, jaka miała miejsce w Niemczech w 1933 roku, po dojściu do władzy Hitlera.
Barbara Albert urodziła się w 1970 roku w Wiedniu. W 1991 roku rozpoczęła studia reżyserskie w Wiedeńskiej Akademii Filmowej. Zadebiutowała jako reżyserka filmu fabularnego Nordrand w 1999 roku, wtedy założyła też, wraz z Jessicą Hausner, Antoninem Svobodą i Martinem Gschlachtem, firmę producencką coop 99. Jej film Die Lebenden miał swoją światową premierę w konkursie na Festiwalu Filmowym w San Sebastián we wrześniu 2012 roku. Rok później została profesorką na Uniwersytecie Filmowym w Babelsbergu. Jej kolejny film Light był pokazywany w 2017 roku na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Toronto oraz w San Sebastián. Południca jest jej najnowszym obrazem.