Żyć Zolą

Anna jest aktorką i reżyserką, która cierpi, bo właśnie rozstała się z mężem. Pracuje nad teatralną adaptacją „W matni” Emila Zoli, w której gra rolę Gervaise. Z kolei Ben to bezrobotny aktor, który jest jej przyjacielem. Darzy ją uczuciem, ale ona nie chce spotykać się z mężczyznami. Prosi Bena, by zagrał w jej przedstawieniu. Kiedy oboje czytają scenariusz, pracują nad postaciami i rozpoczynają próby, rzeczywistość miesza się z fikcją i wydaje się, że para odtwarza w życiu każdy etap historii granych przez siebie postaci, aż do katastrofalnego zakończenia.

Eksperymentalne i szczegółowo sfilmowane sceny dają wgląd w stale zmieniające się równoległe światy, pomiędzy którymi poruszają się Anne i jej postać Gervaise. Fascynująca gra rzeczywistości z fikcją prowadzi do ciągłego napięcia: czy intymne sceny, które odgrywa z Benem, są prawdziwe, czy stanowią część przedstawienia? A wybuchy złości, kłótnie i łzy? Dzięki stylistyce cinéma-vérité film wnikliwie rejestruje proces twórczy bohaterów. Zadaje pytanie o role, jakie sami odgrywamy w życiu. Za pośrednictwem dokumentalnej formy kwestionuje intymność, dramat, pasję, pracę i miłość, pokazując jednocześnie najbardziej żywe, ponadczasowe i uniwersalne aspekty życia.

 

[Eng]

Anne is a director. She adapts Emile ”Zolas LAssommoir”, in which she plays the role of Gervaise. The charactersstories echoes her own personal life. Thanks to a « real cinema » approach, immersed in the daily lives of these artists inhabited by a fire that lives and burns, the camera explores the characters creative process as close as possible. Through a mise en abyme, the film challenges the troubling frontier where fiction merges with reality, where life merges with art. This documentary approach questions intimacy, drama, passion, work and love, and seeks to shed light on the most vibrant, timeless and universal aspects of life.

Lista seansów

Czerwiec 2024

Wybierz datę seansu

niedziela, 16 czerwca 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Żyć Zolą
Gatunek
Dokumantalny
Reżyseria
Gianluca Matarresse
Rok produkcji
2023
Czas trwania
104 min
Język
(napisy polskie i angielskie)
Kraj produkcji
Francja
Włochy
Tytuł międzynarodowy
The Zola Experience