Klasyka węgierskiego kina niemego. Wysmakowana, zrealizowana z rozmachem adaptacja powieści najwybitniejszego przedstawiciela węgierskiego romantyzmu Móra Jókaiego i jeden z najważniejszych filmów Alexandra Kordy z wczesnego okresu twórczości.
Starannie przygotowana produkcja, z oryginalnymi plenerami nad Dunajem, oddająca – dzięki pięknie skomponowanym kadrom – atmosferę minionej epoki.
Ten pionier węgierskiego kina – a w przyszłości odnowiciel brytyjskiego – zaczynał karierę jako jeden z pierwszych krytyków filmowych w kraju i założyciel paru branżowych czasopism, a następie asystent reżysera. Kluczowe było spotkanie z budującym rodzimy przemysł filmowy Jenő Janovicsem, który 23-latkowi pozwolił w 1916 roku samodzielnie wyreżyserować dwa filmy, a potem powierzył mu prowadzenie największej ówcześnie wytwórni Corvin Film. Złoty człowiek to jej sztandarowe dzieło, realizujące główny cel Kordy: nobilitacja kina poprzez inspiracje wybitną literaturą. Stąd też zaangażowanie dramatopisarza Lászla Vajdy jako głównego scenarzysty studia i potraktowanie adaptacji węgierskiej klasyki za priorytetowe.
Integralną częścią tego pokazu jest występ zespołu muzycznego.
Zespół Waldemar Rychły Trio muzyką wykonywaną na żywo dopełni magię tego niezwykłego filmu z epoki kina niemego.
Muzyka skomponowana do filmu oparta jest, zgodnie z treścią zarówno na motywach węgierskich jak i na melodiach pochodzących z dawnego Imperium Osmańskiego.
Przygotowanie, opracowanie, kompozycja muzyki do filmu - Waldemar Rychły
Waldemar Rychły – muzyk, kompozytor i aranżer, z wykształcenia architekt. Razem z bratem Maciejem stworzył legendarny Kwartet Jorgi, zespół istniejący nieprzerwanie od połowy lat 80. Ma na koncie kilkanaście płyt. Ostatnio, korzystając ze swoich doświadczeń zafascynowany jest tworzeniem muzyki do filmów niemych.
UWAGA: Film tylko z angielskimi napisami