„Wilczyca” w reż. Marka Piestraka z autorską narracją Doroty Masłowskiej

Dla niektórych „Wilczyca” to nielogiczny guilty pleasure, dla innych piękna pocztówka z polskiego podwórka grozy. To film, który dywersyfikuje opinie. Sprawdźcie, czy Wasze serce bije do „Wilczycy”, czy podczas seansu czujecie się tak, jakbyście mieli w nim kołek. Ten seans będzie jak róg obfitości dla każdego kinofila!

[...] jest to film wspaniały, fatalny, nieznośny i skazany na zagładę.

Dorota Masłowska

 

Marek Piestrak to kultowa postać polskiego kina. Stworzył między innymi „Indiana Jonesa” bloku wschodniego, czyli „Klątwę Doliny Węży”, sci-fi, którego nie powstydziłby się Ridley Scott „Test Pilota Pirxa” i „Wilczycę”, która tak dużo czerpie z kultury ludowej, że w dobie współczesnej chłopomanii MUSI wejść do kanonu uwielbianych polskich filmów.

Masłowska i Piestrak mają coś wspólnego - przecierają szlaki, wywołują kontrowersje.

Pisarka pokazała, że granice w językowych zabawach zawsze można przesuwać. Udowodniła też, że awangardowy, ambitny rap idealnie mieści się na kartach literatury. Piestrak udowodnił, że w Polsce można tworzyć kino gatunkowe (i to takie, które niesie przekaz, a nie jest tylko pustą formą).  Twórczość tych twórców to dowód na to, że nie ma wymówek, zawsze można znaleźć kreatywne rozwiązania.

 Film komentuje Dorota Masłowska, kultowa postać polskiej literatury.

W malowniczej scenerii zaboru austriackiego główny bohater “Wilczycy”, Kacper Wosiński, staje przed trudnym wyzwaniem po tajemniczej śmierci swojej żony…

Dorota Masłowska w swojej narracji prowadzi groteskowy dialog z filmem. Komentuje, dopowiada, zasiewa wątpliwości - nadaje całkowicie nowej perspektywy odbioru. Opowieść “o Wosiu” nabiera nieoczekiwanego kształtu, dotykając granicy między strachem a… śmiechem.

 

Film z autorską narracją powstał w ramach wrocławskiego Festiwalu Korelacje, który skupia się na łączeniu różnych dziedzin sztuki w nowe, dostępne formy.

Film z lektorem (autorską narrację czyta Dorota Masłowska) i napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH).

 

Lista seansów

Czerwiec 2024

Wybierz datę seansu

piątek, 28 czerwca 2024

Wybierz godzinę seansu

Tytuł polski
„Wilczyca” w reż. Marka Piestraka z autorską narracją Doroty Masłowskiej
Tytuł oryginalny
Wilczyca
Gatunek
Horror
Reżyseria
Marek Piestrak
Rok produkcji
1982
Czas trwania
98 min
Język
Film z lektorem
polski
polskie napisy dla niesłyszących
Obsada
Krzysztof Jasiński
Iwona Bielska
Leon Niemczyk
Kraj produkcji
Polska