Akcja nagradzanego filmu Felipe Carmony rozgrywa się w 2013 r. w Chile. U podnóży Andów, w pobliżu stolicy, stoi luksusowe więzienie, w którym przebywa pięciu generałów skazanych za zbrodnie popełnione w okresie dyktatury wojskowej. Pewnego dnia dostają oni nieoczekiwaną wiadomość: zgodnie z decyzją prezydenta mają zostać przeniesieni do „prawdziwego” ośrodka penitencjarnego, o dużo gorszych warunkach i surowym rygorze. Przerażeni tą perspektywą, zaczynają robić wszystko, by tam nie trafić. Fabuła filmu została zainspirowana autentyczną historią, a jego oryginalny tytuł pochodzi od nazwy prawdziwego więzienia, w którym po upadku reżimu została osadzona część generałów. Stanowi on błyskotliwą, niepozbawioną czarnego humoru i pełną wielkich kreacji aktorskich opowieść o banalności zła oraz (nie)możliwych rozliczeniach z dyktaturą, której ślady wciąż są obecne w chilijskiej rzeczywistości.
Autorka opisu: Magdalena Bartczak
Po projekcji zapraszamy na debatę: Uwięzieni w historii. Rozmowa o obrazach dyktatury w Ameryce Południowej.
Rozmawiają: Magdalena Bartczak - dziennikarka i reporterka pisząca o Ameryce Południowej, autorka książki „Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp" oraz Barbara Jaroszuk - argentynistka, wykładowczyni uniwersytecka i tłumaczka, autorka kilkudziesięciu przekładów z literatury latynoamerykańskiej.
Felipe Carmona – reżyser, dramaturg i scenarzysta pochodzący z Cauquenes w środkowej części Chile. Autor dwóch krótkometrażowych filmów: „William Shakespeare’s Dream in Constantinople” (2013) i „Los Camarones Tienen el Corazón en la Cabeza” (2014). Prezentowany premierowo na Festiwalu Filmowym w Londynie film „Uwięzieni w Andach” jest jego debiutem w pełnym metrażu.