Toni Erdmann

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

„Toni Erdmann” to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?


Prawdopodobnie na żadnym filmie w tym roku nie będziecie się śmiać tak głośno. Ten film zasługuje na każdą nagrodę. Rewelacja.
Wirtualna Polska 9/10


Kinowy fenomen, obsypane nagrodami arcydzieło, niemożliwe właściwie do zakwalifikowania. Coś pomiędzy tragikomedią a dramatem obyczajowym.
Newsweek


Film Ade bawi do łez i chwyta za gardło jednocześnie. Wybitne kino. Lektura obowiązkowa.
Co Jest Grane 24 ****** 


Dzieło niemieckiej reżyserki warto obejrzeć choćby po to, by przekonać się, jak wiele potencjału dramaturgicznego można wycisnąć z zapomnianej piosenki Whitney Houston, bułgarskiej sztuki ludowej czy ciasteczka potraktowanego na prawach osobliwego afrodyzjaku.
Dziennik Gazeta Prawna ******


Nominowany do Oscara film Maren Ade jest wart każdej minuty. Zabawna historia o córce i dość ekscentrycznym ojcu jest nie tylko zabawna, ale prawdziwa i wzruszająca na poziomie czysto ludzkich emocji.
Interia.pl 8/10


Obraz Maren Ade zdaje się głosić, że z odrobiną humoru i dystansu do własnej osoby jesteśmy w stanie stawić czoła wszystkiemu w życiu. Jest w tym filmie wiele scen, które idealnie ukazują tę tezę. (...) Więcej takich filmów!
Wprost


Na filmie „Toni Erdmann” niemieckiej reżyserki Maren Ade („Wszyscy inni”) pierwszy raz od dawna popłakałam się ze śmiechu. Nie raz, a kilka razy. Nie troszkę, a solidnie. To film, który nie pozostawia wątpliwości: życie jest tak cholernie trudne, że bez poczucia humoru można natychmiast przestać próbować żyć.
Onet.pl

Lista seansów

Maj 2024

Wybierz datę seansu

czwartek, 30 maja 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Toni Erdmann
Tytuł oryginalny
Toni Erdmann
Gatunek
Komediodramat
Reżyseria
Maren Ade
Rok produkcji
2016
Czas trwania
162 min.
Język
niemiecki
angielski
rumuński - polskie napisy
Obsada
Peter Simonischek
Sandra Hüller
Michael Wittenborn
Kraj produkcji
Niemcy
Austria