Sztuka widzenia: Magnat

SZTUKA WIDZENIA to cykl spotkań, którego zadaniem jest pogłębienie wiedzy pionu operatorskiego, edukacja studentów oraz popularyzacja zawodu poprzez przybliżanie wkładu autora zdjęć w ostateczny kształt dzieła filmowego od strony artystycznej jak i technicznej. Sztuka Widzenia upowszechnia dorobek polskiej kinematografii w nowej odsłonie. Projekcjom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami obrazu filmowego, reżyserami, aktorami oraz współpracownikami z pokrewnych pionów.

W trakcie spotkań cenieni twórcy oraz branżowi specjaliści dokonują analizy rozwiązań artystyczno-technologicznych, zastosowanych w procesie produkcji omawianych filmów. Podczas spotkań uczestnicy mogą brać czynny udział w dyskusji poprzez zadawanie pytań. Jest to unikalna forma, poświęcona roli obrazu w filmie.

Bohaterem listopadowego spotkania jest Piotr Sobociński autor zdjęć do filmu "Magnat" (reż. Filip Bajon).

 

Piotr Sobociński - Absolwent łódzkiej szkoły filmowej. Autor zdjęć, który z wielką swobodą poruszał się między brzydotą, czego przykładem są zdjęcia do Szczurołapa Andrzeja Czarneckiego, i pięknem, na co dowodem jest zrodzony z wrażliwości i erudycji niemal felliniowskiej Magnat Filipa Bajona. Laureat Złotej Żaby za ascetyczne zdjęcia do Siódmego pokoju Marty Meszaros (1995), Srebrnej – za Czerwonego Kieślowskiego (1994), Brązowej – za Krainę wiecznego szczęścia (2001) Scotta Hicksa.

Współpraca z Kieślowskim przyniosła mu nominację do Oscara. Pracował z Meryl Streep, Diane Keaton i Leonardo DiCaprio, do spotkania doszło na planie filmu Pokój Marvina Jerry’ego Zacksa. Dla Louisa Mandokiego dokonał niemożliwego, sfilmował dźwięk. Wszystkim niedowiarkom polecam fragment koncertu w klubie bluesowym w Oczach anioła. Filmował Paula Newmana, Gene’a Hackmana i Susan Sarandon, chodzi oczywiście o pracę przy Twilight Roberta Bentona.  

Pracował z Konwickim i Hasem, który niezwykłe wysoko cenił swoich szwenkierów, uważał za najbliższych współpracowników, w Nieciekawej historii prowadzenie kamery powierzył właśnie Piotrowi Sobocińskiemu.

Od Bogusława Lindy wiem, że Piotr Sobociński słuchał aktorów, i często potrafił poświęcić swój pomysł dla ich komfortu i ekspresji.

 

𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌:

19:00 Wprowadzenie

prof. PWSFTviT dr hab. Katarzynę Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

 

19:10 Projekcja filmu

W 1900 roku Książę pszczyński, Hans Friedrich von Teuss XVII, przyjmuje cesarza Wilhelma II po udanym polowaniu. Cesarz oferuje mu stanowisko nadwornego Wielkiego Łowczego lub ambasadora w Londynie. Książę, mając na uwadze zadowolenie swojej żony Daisy, wybiera tytuł Wielkiego Łowczego.

W 1932 roku sparaliżowany książę mieszka w pałacu z nowo poślubioną małżonką Mariscą de Bodege i najmłodszym synem, Bolkiem, który otwarcie wykazuje zainteresowanie macochą. Na wieść o chorobie ojca przybywają najstarszy syn, Franzel, pracujący u Heinberga, jednego z najbogatszych właścicieli kopalń w Westfalii, oraz trzeci syn, Conrad, przebywający w Warszawie razem z przyjacielem z dzieciństwa, Jurkiem Zbierskim, z którym łączą go intymne więzy uczuciowe.

W obliczu kryzysu finansowego von Teussów, Franzel otrzymuje pełnomocnictwo do zarządzania rodzinnych majątkiem.

 

22:10 Spotkanie z twórcami

Po filmie zapraszamy na rozmowę z Filipem Bajonem (reżyser filmu), Dariuszem Panasem (operator kamery), Marią Gładkowską (aktorka - rola Daisy), Michałem Sobocińskim oraz Piotrem Sobocińskim Jr (autorzy zdjęć).

 

Organizator: Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC
Patronat: Kino Muranów
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Lista seansów

Maj 2025

Wybierz datę seansu

niedziela, 11 maja 2025

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Magnat
Tytuł oryginalny
Magnat
Gatunek
Dramat historyczny
Reżyseria
Filip Bajon
Rok produkcji
1986
Czas trwania
171 min
Język
polski
Obsada
Bogusław Linda
Grażyna Szapałowska
Jan Nowicki
Kraj produkcji
Polska