Stracone złudzenia

„Stracone złudzenia” to francuski film roku: brawurowa, pełna werwy adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca, która premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na ostatnim rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu). Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien (Benjamin Voisin) nawiązuje romantyczną relację z lokalna arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton (Cécile de France). Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?

Za sukces tego dowcipnego, smakowitego filmu odpowiada nie tylko na wskroś współczesna energia, ale także świetna obsada: w roli poety-pupilka elit wystąpił Xavier Dolan („Wyśnione miłości”, „Matthias i Maxime”), markizę trzymającą władzę zagrała Jeanne Balibar („Nędznicy”), a pozbawionego skrupułów redaktora naczelnego jednego z tabloidów – Vincent Lacoste („Lolo”, „Na zawsze razem”).

 

GŁOSY PRASY

Wspaniały i przenikliwy obraz, z mistrzowsko poprowadzoną fabułą.
The Wall Street Journal

Fiilm zagrany jest z takim polotem, że nie można się nim nie rozkoszować.
The Guaradian

Tak jak najlepsze opowieści historyczne, "Stracone złudzenia" są nadzwyczajnie współczesne.
The Wrap

Zamknijcie oczy, a ten XIX-wieczny dramat kostiumowy o złudzeniach i oszustwach mógłby rozgrywać się dzisiaj.
The Washington Post

Lista seansów

Lipiec 2024

Wybierz datę seansu

niedziela, 21 lipca 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Stracone złudzenia
Tytuł oryginalny
Illusions perdues
Gatunek
Dramat
Reżyseria
Xavier Giannoli
Rok produkcji
2021
Czas trwania
149 min.
Język
francuski - napisy polskie
Obsada
Benjamin Voisin
Cécile de France
Xavier Dolan
Kraj produkcji
Francja