Sen Sultany

Animowana, surrealistyczna dokumentalna opowieść o Inés z Hiszpanii, która podczas pobytu w Indiach natrafiła na feministyczne opowiadania science-fiction z 1905 roku zatytułowane „Sen Sultany”.

Bengalska myślicielka i pisarka Rokeyi Hossain opisuje w nim utopię zwaną Ladyland, w której mężczyźni muszą pozostać w domu, a kobiety mogą swobodnie się poruszać i rozwijać. Kobiety mają prawo do samostanowienia, żyją w pokoju, zarządzają i mają otwarty dostęp do edukacji. A mężczyźni? W Ladyland są zamknięci. Książka stanowi w filmie punkt wyjścia do ukazania magiczno-realistycznej wizji roli kobiet w przeszłości i teraźniejszości, dynamiki między obiema płciami oraz znaczenia marzeń i snów. Inés kończy swoją podróż, odwiedzając współczesnych myślicieli, w tym Mary Beard i Paula B. Preciado, ojca w Rzymie i spotyka się z opuszczonymi i zaniedbanymi wdowami z Wryndawany. Każda część filmu przedstawiona jest w niepowtarzalnym pod względem wizualnym stylu. Pojawia się tu technika atramentu i akwareli, cieniowania, a także tradycyjne wzory Mehndi. Senne animowane obrazy, połączone z nastrojowymi ujęciami malowanymi henną i akwarelami, zmieniają ten film w magiczną opowieść o roli i znaczeniu kobiet.

 

[Eng]

Taking its inspiration from a feminist sci-fi short story written in Bengal in 1905, Inés sets out on a voyage of discovery around India in search of Ladyland, the Utopian land of women.

Lista seansów

Maj 2024

Wybierz datę seansu

czwartek, 30 maja 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Sen Sultany
Tytuł oryginalny
El sueño de la sultana
Gatunek
Animowany
Reżyseria
Isabel Herguera
Rok produkcji
2023
Czas trwania
87 min
Język
angielski
hiszpański
baskijski
bengali - napisy polskie i angielskie
Kraj produkcji
Niemcy
Hiszpania
Indie
Tytuł międzynarodowy
Sultana’s Dream