Schyłek dnia

Gutek Film oraz Filmawka zapraszają na pierwszy w Polsce (!) pokaz przedpremierowy filmu „Schyłek dnia” w reżyserii László Nemesa, zdobywcy Oscara za „Syna Szawła”.
Gościem specjalnym pokazu będzie Marcin Czarnik, który w „Schyłku dnia” wcielił się w jedną z głównych ról!
Po filmie zapraszamy na dyskusję, którą z Marcinem Czarnikiem poprowadzi redaktor portalu Filmawka, Marcin Kempisty.

„Schyłek dnia” to nagrodzone na festiwalu w Wenecji najnowsze dzieło László Nemesa, zdobywcy Oscara za „Syna Szawła”. Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium.

Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

Z niesłychanie gęstej, intensywnej materii tajemnic i przeczuć; z atmosfery trawiącej świat gorączki, tka László Nemes poruszającą opowieść o końcu. Niesłychanie sugestywna aura apokalipsy, tytułowego “schyłku dnia”, przypomina, że nic nie trwa wiecznie, że dzisiejsze stolice to jutrzejsze peryferie, że historia wcale nie dobiegła końca. Nostalgiczny, skąpany w dogorywającym świetle – i bardzo głośno bijący na alarm, film węgierskiego reżysera to nie tyle podróż w przeszłość, ale przede wszystkim requiem dla naszego świata.

Marcin Czarnik - jeden z najciekawszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2000), wykładowcą Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Pracował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu i Starym Teatrze w Krakowie. Obecnie związany z Teatrem Rozmaitości (TR Warszawa), gdzie w marcu odbędzie się premiera najnowszego spektaklu z jego udziałem „Inni ludzie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie hiphopowego poematu Doroty Masłowskiej. Czarnik znany jest ze świetnie przyjętego serialu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego „Artyści”, oraz z roli Feigenbauma w „Synie Szawła”. Obecnie na premierę czeka film Jacka Bromskiego „Solid gold”, w którym Marcin zagrał jedną z głównych ról.

Marcin Kempisty – student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, członek portalu Filmawka.pl. Miłośnik filmów Jean-Pierre’a Melville’a i Michelangelo Antonioniego, wyróżniony w XXII Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. W styczniu 2019 roku, razem z Andrzejem Badkiem przeprowadził jedyny w Polsce wywiad z Larsem von Trierem na Skypie.

 

Głosy prasy:

„Schyłek dnia” potwierdza ogromny talent reżysera oscarowego „Syna Szawła”: jest jednocześnie niezwykle piękny i głęboko przejmujący.

IndieWire

 

Nemes zdał egzamin z drugiego filmu. Potwierdził, że jest świetnym inscenizatorem i potrafi sprawnie operować elementami kina gatunkowego (w tym przypadku kryminału).

Filmweb

 

Niezwykle pasjonujący, porywający film.

The Guardian

 

Fascynujący, niesamowicie zrealizowany film, który wręcz pulsuje desperacją. Niepokojąco ponadczasowy.

Shadows on the Wall

 

Dzieło prawdziwego mistrza.

The Film Stage

 

Tajemniczy, piękny, pełen wdzięku.

Awards Circut

 

Imponująco zrealizowane kino.

The Hollywood Reporter

 

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)