Paterson

„Paterson” to rewelacja festiwalu w Cannes i najlepszy od lat film Jima Jarmuscha. Twórca „Broken Flowers” stworzył pełną humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób.

Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.

Wszystko w nim nosi znamiona arcydzieła. „Paterson” jest spełnieniem marzeń jednego z największych outsiderów amerykańskiego kina. Jarmusch stworzył pieśń pochwalną na cześć codzienności, którą chce się słuchać raz za razem.   
Wirtualna Polska 

 

Jarmusch oraz prowadzony z wyczuciem, powściągliwy Driver zamieniają kolejne sceny w eleganckie miniatury z własną dramaturgią i dyskretnym humorem.   
Filmweb.pl 

 

Nowy film Jarmuscha to sfilmowana magia.   
Co Jest Grane 24 

 

„Paterson” to wspaniała afirmacja życia, reżyserska modlitwa o pogodę ducha – krzepiąca i mądra, wzniosła, a zarazem prosta.   
film.org.pl 

 

Urzeka, mami, intryguje i wciąga do swojego świata. Reżyser, snując swoją opowieść, potrafi pokazać piękno najzwyklejszych codziennych czynności. (…) Tak jak trudno określić dokładnie emocjonalny urok poezji, tak trudno określić ten urok w „Patersonie”. To po prostu trzeba zobaczyć i poczuć samemu.   
Magazyn FILM 

 

Prawdziwa uczta dla smakoszy kina.   
Rzeczpospolita

 

Lista seansów

Kwiecień 2024

Wybierz datę seansu

sobota, 13 kwietnia 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Paterson
Tytuł oryginalny
Paterson
Gatunek
Dramat
Reżyseria
Jim Jarmusch
Rok produkcji
2016
Czas trwania
113 min.
Język
angielski - polskie napisy
Obsada
Adam Driver
Golshifteh Farahani
Helen-Jean Arthur
Kraj produkcji
USA