Orlando - moja polityczna biografia

Pierwszy film Paula B. Preciado, „Orlando – moja polityczna biografia”, jest obrazem szczególnym. Rzadko kiedy pole praktyk filozoficznych pokrywa się z polem aktywizmu w tak koherentny i interesujący sposób. A sam Paul B. Preciado – hiszpański pisarz, filozof, kurator sztuki i aktywista – jest również postacią wyjątkową. Jego aktywność w każdej z twórczych dziedzin wyznacza nowe standardy rozumienia zarówno sztuki, jak i filozofii. Preciado jest też osobą transpłciową, a swoje doświadczenie tranzycji wpisał we wszystkie dziedziny, którymi się zajmuje. Przygląda się mu w sposób krytyczny, reinterpretując aktualne dyskursy dotyczące biowładzy, patriarchalnego kapitalizmu, nekropolityki, feminizmu i teorii queer.

„Orlando – moja polityczna biografia” odwołuje się do książki Orlando Virginii Woolf. Preciado wychodzi z założenia, że wszystko, co stanowi o jego własnej biografii zostało już wcześniej opisane właśnie przez Woolf, w dodatku prawie sto lat temu. Reżyser zabiera więc widzki i widzów w podróż przez meandry współczesnej kultury, dekonstruując jej polityczne utopie, dekolonizując język i poszerzając społeczną reprezentację o osoby wykluczone i marginalizowane. W sensie politycznym jest to film rewolucyjny. Interpretuje pierwowzór Woolf, uwspółcześniając jego przesłanie i budując nowe konteksty: kulturowej widzialności, oporu, emancypacji. Imaginarium wizualne, które proponuje Preciado, jest z jednej strony oszczędne w środkach, bazujące na szczątkowej i symbolicznej scenografii, z drugiej jednak na tyle uniwersalne, że opisuje podstawowe problemy bycia „Orlandem” we współczesnym społeczeństwie. „Orlando - moja polityczna biografia” jest też manifestem wolności, radości i godności, donośnym głosem za prawem do samostanowienia oraz rollercoasterem emocji, troski i czułości, jednoznacznie opowiadającym się za kulturotwórczą siłą sztuki.

„Orlando – moja polityczna biografia jest pozycją obowiązkową dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w rozumieniu własnej i cudzej seksualności, przez co stają się politycznymi przeciwnikami patriarchalnej, konserwatywnej władzy. Swoim filmem Preciado przywraca godność, daje nadzieję i jednoznacznie pokazuje, jak potężnymi narzędziami społecznej zmiany stają się sztuka i kultura, kiedy tylko potrafimy właściwie je odczytać.

------------------------

[ENG]

It is an honour, and by no means a coincidence, to open the second edition of PPFFW with a film by Paul B Preciado. Rarely has a contemporary cultural creator been so influential to shifting the discourse concerning the politics of sexuality and new ways of interpreting it. Freely referencing Virginia Woolf, “Orlando - My political biography” is a journey through the meanders of contemporary culture, poetry, art, and art-activism practice. It is the apotheosis of emancipation, visibility and cultural rebellion – a mandatory position for all those needing support in understanding their own and others’ sexuality and, equally, anyone who for this very reason might become a political victim of patriarchal and conservative power. For many of us, this film has the power of restoring dignity and talking about freedom and joy.

Lista seansów

Październik 2023

Wybierz datę seansu

wtorek, 10 października 2023

Wybierz godzinę seansu

Tytuł polski
Orlando - moja polityczna biografia
Tytuł oryginalny
Orlando, ma biographie politique
Reżyseria
Paul B. Preciado
Rok produkcji
2023
Czas trwania
98 min.
Język
francuski - napisy polskie i angielskie
Kategoria wiekowa
18+
Kraj produkcji
Francja
Tytuł międzynarodowy
Orlando - My political biography