Goście pokazu:
Miłka Fijałkowska – dziennikarka i reporterka związana z TVN24 i TVN od ponad 10 lat. Obecnie reporterka TVN24 Premium. Wcześniej w kanale TVN24 Biznes i Świat, Programie „Dzień Dobry TVN" oraz „Czarno na Białym". Przed mediami pracowała w administracji rządowej, think-thanku i NGOs. Zajmuje się tematyką społeczną, tematyką międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem na obszaru Bliskiego Wschodu, migracji, praw człowieka i kwestii humanitarnych.
Jacek Tacik – reporter Faktów TVN. Autor książek „Zamach" i „Jak nie lubić Żyda?". Jacek Tacik dołączył do zespołu Faktów TVN w grudniu 2021 roku. Ze stacją związany od lutego 2016 roku. Pracował w „Czarno na białym" i magazynie „Polska i Świat" w TVN24. Autor reportaży o uchodźcach na pograniczu jordańsko-syryjskim („Miasto obóz"), zamachu na Jana Pawła II („Zamach") i pandemii koronawirusa („Zostań w domu").
Agnieszka Lichnerowicz – dziennikarka Radia TOK FM, prowadząca m.in. program Światopodgląd. Jako reporterka relacjonowała wydarzenia m.in. z irackiego Kurdystanu, Rosji, Białorusi i Gruzji. W pracy interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi, polityką i sprawami zagranicznymi. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego.
Pokaz jest organizowany we współpracy z Fundacją Kamera Dawida. Jest to pierwsze wydarzenie z serii Road to 22 Warsaw Jewish Film Festival.
O filmie:
Film ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski. Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami.
Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców. Zarejestrował filmowe świadectwo wielu prób wyrzucenia mieszkańców wioski i krwawych aktów przemocy popełnionych przez izraelskie wojsko i osadników. Adra – prawnik i dziennikarz, który urodził się i wychował w Masafer Yatta oraz Yuval Abraham – żydowski dziennikarz tworzą duet. Każdego dnia starają się pomóc mieszkańcom Masafer Yatta i opowiedzieć światu o ich tragedii. Ich pierwsze spotkanie udowodniło, jak bardzo ich sytuacja różni się od siebie, choć żyją przecież w tym samym kraju. Adra nie może się przemieszczać, jest szpiegowany, a jego dom często przeszukują izraelskie władze. Yuval może bez przeszkód jeździć po kraju i ma pełną swobodę działania. Film nie proponuje gotowych rozwiązań, stając się bardzo aktualnym wołaniem o równość.
[Eng]
A young Palestinian activist named Basel Adra has been resisting the forced displacement of his people by Israel's military in Masafer Yatta, a region in the West Bank, since he was a child. He records the gradual destruction of his homeland, where Israeli soldiers are tearing down homes and evicting their inhabitants. He befriends Yuval, an Israeli journalist who helps him in his struggle.