Moje wspaniałe życie

Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna (Agata Buzek), bohaterka komedii obyczajowej Łukasza Grzegorzka („Kamper”, „Córka trenera”). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego „Jo” prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”.

Ciepły, a zarazem dowcipny i brawurowy film Grzegorzka jest historią kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy? W nakreślonej z empatią i fenomenalnie zagranej przez Agatę Buzek postaci przejrzy się mnóstwo kobiet, które złożyły kawałek siebie na ołtarzu cudzych oczekiwań. Bohaterka „Mojego wspaniałego życia” nie czuje się jednak ofiarą: ryzykuje, popełnia błędy i tańczy do upadłego.

O sile filmu decyduje nie tylko charyzma „Jo”, ale także fantastyczny aktorski trójkąt, którego dynamika zmienia się na naszych oczach. Agata Buzek, Jacek Braciak i Adam Woronowicz sprawiają, że nie ma w „Moim wspaniałym życiu” postaci, za którą nie trzymalibyśmy kciuków. Do współpracy przy projekcie zaproszone zostały też trzy wyjątkowe muzyczne osobowości: na ekranie zobaczymy legendarnego czeskiego barda, Jaromira Nohavicę, muzykę do filmu skomponował Piotr Emade Waglewski, a promującą film piosenkę „Pięć minut łez” wykonuje Ralph Kaminski.

Rozgrywający się w prowincjonalnej, malowniczej Nysie film przypomina, że prawdziwe życie nie jest gdzie indziej, tylko wszędzie tam, gdzie próbujemy być szczęśliwi na własnych warunkach.

GŁOSY PRASY

Reżyserowi należą się podwójne brawa – nie tylko za przypomnienie o potencjale tej wybitnej i wszechstronnej aktorki, lecz także za powołanie do ekranowego życia jednej z najbardziej pogłębionych i niesztampowych postaci kobiecych w polskim kinie ostatnich lat.
Filmweb.pl

„Moje wspaniałe życie” to skromny film, który potrafi wbić widza w fotel. (...) chociaż humoru tu nie brakuje, tę komedię obyczajową ogląda się z nie mniejszym zaangażowaniem niż dobry thriller.
Spider's Web

(...) reżyser jest wybitnym obserwatorem nieporozumień wewnątrz rodziny. Nie ucieka jednak w skrajności, pamięta o dobrych cechach swoich bohaterów i niewymuszonym humorze, który sprawia, że jeszcze łatwiej jest nam zaangażować się w historię. Satyra w polskim kinie często podszyta jest banałem oraz ironią, a tutaj mamy świadome zabiegi i kapitalnie napisane dialogi, które mogą jeszcze lepiej wybrzmieć z ekranu dzięki świetnej grze aktorów. To wszystko sprawia, że często będziecie się śmiać podczas seansu. 
NaEkranie.pl

 

Na ekranie

Newsletter

(raz w tygodniu)