Mensch

Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. W jego losach odbija się historia pierwszej połowy XX wieku. Bohater filmu „Mensch” odradzał się mimo, że wydarzenia w których przyszło mu żyć niszczyły jego życie i dorobek. Lekarz, naukowiec, idealista.

Zapomniany bohater. Znany w świecie szerzej niż w Polsce. Naukowiec „od krwi”, którą świat podzielił na „lepszą” i „gorszą”. Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy. Kosmopolita, który mógł kontynuować karierę naukową w Szwajcarii, ale wybrał Polskę. Mógł wykładać w Ameryce tuż po wojnie, ale wrócił do Polski. Jego losy w warszawskim getcie są przejmujące. Małżeństwo Ludwika Hirszfelda z żoną Hanną to być może najważniejszy wybór jakiego dokonał w życiu.

„Mensch” to pierwszy pełnometrażowy film o Ludwiku Hirszfeldzie. W filmie znajdują się nigdy wcześniej nieprezentowane materiały archiwalne, wypowiedzi najważniejszych polskich, amerykańskich , niemieckich, szwajcarskich, serbskich naukowców. Akcję filmu budują inscenizacje, dzięki którym przenosimy się w rzeczywistość w której żył Hirszfeld : w wiele rzeczywistości, ponieważ „nasz” Hirszfeld był w istocie obywatelem świata.

Film nie tworzy z jego biografii laurki. Hirszfeld nie był i nie jest pomnikowy. Był blisko ludzi, żył i pracował z ludźmi, dla ludzi. Ludwik Hirszfled - Mensch.

 

Lista seansów

Wrzesień 2024

Wybierz datę seansu

środa, 4 września 2024

Wybierz godzinę seansu

Tytuł polski
Mensch
Tytuł oryginalny
Mensch
Gatunek
Dokument fabularyzowany
Reżyseria
Paweł Wysoczański
Rok produkcji
2024
Czas trwania
77 min
Język
polski
Obsada
Mariusz Bąkowski
Andrzej Gałła
Mariusz Benoit (głos)
Kraj produkcji
Polska