Matka wszystkich kłamstw

Asmae nie posiada żadnych zdjęć z dzieciństwa, a wiele wydarzeń z tamtego okresu jest owianych tajemnicą. Dowiaduje się od ojca, że to jej babcia, gdy mieszkali wspólnie na przedmieściach Casablanki, zakazała fotografowania. Asmae z ojcem budują z gliny replikę ich domu, podwórka i ulicy. Zapraszają przyjaciół, sąsiadów i członków rodziny, w tym babcię, do odwiedzenia pracowni. Wspólnie przypominają sobie tamte czasy i odkrywają nierzadko odmienne punkty widzenia na te same zdarzenia.

Reżyserka przedstawia historię z perspektywy zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej, przepływając swobodnie między formą dokumentalną i fabularną. Efektem jest niezwykle emocjonalny film, pokazujący, jak niepewność o przeszłość wpływa na nasze życie, wybory i myślenie o teraźniejszości. Asmae przez trzy lata namawiała babcię do wystąpienia w filmie. Dopiero groźba zastąpienia ją aktorka, skłoniła ją do zmiany zdania i zrozumienia, że to właśnie ona najlepiej przedstawi prawdziwą historię rodzinną i motywy swoich decyzji. 

 

[Eng]

On a handmade set recreating her Casablanca neighborhood, young Moroccan filmmaker Asmae El Moudir enlists family and friends to help solve the troubling mysteries of her childhood. There, she starts to unravel the layers of deception and intentional forgetting that have shaped her life.

Lista seansów

Maj 2024

Wybierz datę seansu

czwartek, 30 maja 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Matka wszystkich kłamstw
Tytuł oryginalny
Kadib Abyad
Gatunek
Dokumantalny
Reżyseria
Asmae El Moudir
Rok produkcji
2023
Czas trwania
96 min
Język
arabski - napisy polskie i angielskie
Kraj produkcji
Maroko
Egipt
Arabia Saudyjska
Katar
Tytuł międzynarodowy
The Mother Of All Lies