IO (reż. Jerzy Skolimowski)

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Film jest polskim kandydatem do Oscara.

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

 

Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

 

GŁOSY PRASY

Najbardziej szalony film canneńskiego konkursu. Skolimowski wiecznie młody.
IndieWire

To film, którego piękno wyłania się z prostoty historii. Uniwersalny charakter tej opowieści może solidnie poruszyć – wszystko zależy jednak od przyjętej perspektywy.
NaEkranie

Na zrobienie filmu, którego głównym bohaterem jest nie człowiek, a zwierzę, mógł porwać się jedynie twórca odważnie kroczący obraną przez siebie artystyczną drogą.
Interia.pl

Wciągające doświadczenie kinowe.
The Hollywood Reporter

Skolimowski, balansując na skraju filozoficznego traktatu i lekkiej publicystyki, przypomniał, że najciekawsze kino powstaje czasem na innej, artystycznej granicy. Tej oddzielającej potrzebę ciągłej zmiany od wiecznie żywego sentymentu.
Filmweb.pl

Jerzy Skolimowski wzrusza i porywa poetycką opowieścią.
Rzeczpospolita

„IO” to eksperymentalny i poruszający film, który nie zawsze traktuje siebie poważnie – a jednak jest w tym szczery.
The Playlist

Lista seansów

luty 2023

Wybierz datę seansu

środa, 08 luty 2023

Proszę wybrać godzinę seansu

Tytuł polski
IO (reż. Jerzy Skolimowski)
Tytuł oryginalny
IO
Gatunek
Dramat
Język
polski
włoski - napisy polskie
Reżyseria
Jerzy Skolimowski
Obsada
Sandra Drzymalska
Mateusz Kosciukiewicz
Isabelle Huppert
Rok produkcji
2022
Kraj produkcji
Polska
Włochy
Data premiery
Czas trwania
86 min.