Fantastyczna kobieta

OSCAR® 2018 W KATEGORII NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.


Reżyser „Fantastycznej kobiety” wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę: zachwycająca Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio (twórca „Świętej rodziny”, „Roku tygrysa” czy „Glorii”) stworzył bohaterkę, która w pojedynkę – i w nienagannym makijażu – staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.


„Fantastyczna kobieta” była wydarzeniem Berlinale 2017, gdzie przyniosła chilijskiemu reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz oraz Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce LGBTQ.


GŁOSY PRASY


Wonder Woman, Gender Woman, Natural Woman – koniecznie idźcie do kina poznać tak fantastyczną kobietę.
Dziennik.pl 


Rzadko spotyka się tak hipnotyzujące spojrzenie - tak hipnotyzującą postać. Daniela Vega, która wcieliła się w tytułową fantastyczną kobietę to ktoś, o kim długo nie będzie można zapomnieć.
Interia.pl   


Popis reżyserskiej wirtuozerii Lelio. Każde zbliżenie na Marinę wydaje się być dogłębnie przemyślane, każdy szerszy kadr odpowiedni właśnie w tym miejscu, każda cecha osobowościowa bohaterki fascynująca, ją wzbogacająca i potrzebna. W przypadku chilijskiej produkcji warto więc wyjść poza proste schematy myślowe i interpretacyjne, by cieszyć się tym autentycznie błyskotliwym dziełem filmowym.
Filmaster.pl


Odkryciem i siłą „Fantastycznej kobiety” jest bardzo autentyczna w tej roli Daniela Vega.
Co Jest Grane 24 


Sebastian Lelio bardzo inteligentnie i w sposób stonowany, bez nastrojów emfatycznych, pokazuje jak wielką siłę można posiadać, mimo tak niesprzyjających okoliczności. To jest realistyczna Wonder Woman, a jej specjalna moc, zawstydza jakieś tam strzelanie laserami - to jest pokaz sił, ale nie na pokaz.
FDB.pl 


Fantastyczną kobietą jest z pewnością wcielająca się w główną rolę Daniela Vega. W ukazywaniu jej emocji i krokach na ścieżce do odzyskania godności pomaga praca kamery śledząca bohaterką niczym w filmie dokumentalnym. Zabawa światłem, kompozycja kadrów, wszystko składa się na konieczność docenienia warsztatu Lelio. Może nie jest aż tak fantastycznie, jak sugeruje tytuł, ale to zdecydowanie pozycja godna uwagi nie tylko w kinie LGBTQ, ale w kinie w ogóle.
Onet.pl


Niesamowity, bardzo angażujący portret kobiety, mającej ponadludzką zdolność akceptacji siebie, bez względu na to, co myślą inni. 
The Playlist

Lista seansów

Czerwiec 2024

Wybierz datę seansu

niedziela, 16 czerwca 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Fantastyczna kobieta
Tytuł oryginalny
Una mujer fantástica
Gatunek
Dramat
Reżyseria
Sebastián Lelio
Rok produkcji
2017
Czas trwania
104 min.
Język
hiszpański - polskie napisy
Obsada
Daniela Vega
Francisco Reyes
Luis Gnecco
Kraj produkcji
Chile
USA
Niemcy
Hiszpania
Tytuł międzynarodowy
A Fantastic Woman