Edukatorzy

Po filmie odbędzie się dyskusja z Pawłem Bukowskim oraz Przemysławem Wielgoszem, prowadzona przez Kaję Klimek. Poruszymy kwestię, dlaczego ten film jest tak aktualny i pomarzymy o tym, jak wyglądałby równy i solidarny świat.

Opowieść o młodości i niezgodzie na panujący system: Jan, Peter i Jule przeżywają buntowniczą młodość. Łączy ich wspólna pasja - chcą zmienić zasady rządzące światem. Gniew Jana zwraca się bezpośrednio przeciw polityce bogaczy. Jego współlokator - Peter wyznaje te same ideały, ale w złagodzonej formie. Wkrótce do mieszkania bohaterów wprowadza się Jule - dziewczyna Petera, która nie może utrzymać się samodzielnie z pensji kelnerki.

Goście pokazu:

Dr Paweł Bukowski jest wykładowcą ekonomii na University College London oraz w Polskiej Akademii Nauk. Związany również z London School of Economics. W swojej pracy zajmuje się nierównościami społecznymi oraz ekonomią rynku pracy. Laureat wielu międzynarodowych grantów badawczych. Jest współtwórcą grupy eksperckiej Dobrobyt na Pokolenia oraz członkiem Concilium Civitas. Jego książka „Nierówności po Polsku" została uznana za Naukową Biznesową Książkę Roku 2024 przez Puls Biznesu oraz została nominowana do Nagrody im. Marcina Króla (Książka-Finalistka).

Przemysław Wielgosz, wydawca, redaktor i eseista. Redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika Le Monde diplomatique. Kurator cykli dyskursywnych, m.in. "Ludowa historia Polski" w Strefie WolnoSłowej i Teatrze Powszechnym, "Ekonomie przyszłości" w Biennale Warszawa, "Więcej światła", Centrum Kultury w Lublinie i "Przeobrażenia" w Strefie WolnoSłowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Publikował m.in. w Przekroju, Piśmie, Dwutygodniku, Znaku, Guardianie, Freitagu. Autor kilku książek m.in. nominowanej do nagrody Nike "Gry w rasy".

Kaja Klimek - doktorka kulturoznawstwa, edukatorka i krytyczka filmowa i popkulturalna. Nieustannie dyskutuje o filmach i serialach – z widzami, gdy tylko nadarzy się okazja, z twórcami na festiwalach, z innymi krytykami w mediach, ze studentami na Uniwersytetach Warszawskim i SWPS... i co najważniejsze: z dzieciakami i młodzieżą w ramach programów edukacji filmowej. Współtworzyła programy filmowe w TVP i TVN Fabuła. Laureatka nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa (2024). W internecie działa jako Kajutex - prowadzi autorski kanał na YouTube poświęcony filmom i popkulturze. W ramach Kajutex Studio zajmuje się produkcją materiałów wideo.

Lista seansów

Kwiecień 2025

Wybierz datę seansu

piątek, 25 kwietnia 2025

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Edukatorzy
Tytuł oryginalny
Die Fetten Jahre Sind Vorbei
Reżyseria
Hans Weingartner
Rok produkcji
2004
Czas trwania
127 min
Kraj produkcji
Austria
Niemcy