Duchy Sierra Madre

Osiem lat temu duński scenarzysta Lars K. Andersen wpadł na pomysł filmu inspirowanego postacią bohatera z dzieciństwa – norweskiego podróżnika Helge Ingstada, który w 1937 roku wybrał się na wyprawę do Meksyku w poszukiwaniu zaginionego plemienia Apaczów.

Lars napisał scenariusz, w którym chciał pójść w ślady swojego bohatera i wraz z norweskim filmowcem Håvardem Bustnesem odnaleźć tajemnicze plemię. Ale to, co na papierze wyglądało na ekscentryczny film drogi utrzymany w stylistyce amerykańskiego westernu, przerodziło się w mimowolną dekonstrukcję mitologii białego poszukiwacza przygód. Zmusiło to Larsa i Håvarda do autorefleksji, ponownego przemyślenia idei projektu oraz własnej roli jako outsiderów kulturowych. Po drodze spotkali Piusa – prawnuka wojownika Geronimo, który sam mocno wierzy w istnienie Apaczów w Meksyku. Kiedy projekt filmowy jest na skraju upadku, Lars zaczyna szukać odpowiedzi, które zaprowadzą go do wnuka Helge Ingstada w Oslo. Na strychu czeka go zdumiewające odkrycie, które zmienia wszystko. To nieoczekiwane znalezisko prowadzi do emocjonalnego zakończenia, akcentującego temat kulturowego szacunku i zawłaszczenia.

 

[Eng]

A Danish scriptwriter goes on a naïve adventure into Mexico looking for a tribe of lost Apaches. Slowly but surely, he finds himself in an ethically challenging position, but a human skull found in an attic in Oslo turns out to be his salvation.  

Lista seansów

Czerwiec 2024

Wybierz datę seansu

niedziela, 16 czerwca 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Duchy Sierra Madre
Gatunek
Dokumantalny
Reżyseria
Håvard Bustnes
Rok produkcji
2024
Czas trwania
100 min
Język
(napisy polskie i angielskie)
Kraj produkcji
Norwegia
Tytuł międzynarodowy
Phantoms of the Sierra Madre