Dramat Brygad Międzynarodowych

Projekcja filmu towarzyszy wystawie “Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii (1936-1939)”. Wystawę można oglądać w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej od 7 lipca do 1 października 2023. Organizatorami wystawy i wydarzeń towarzyszących są Muzeum Niepodległości w Warszawie, Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności oraz Kino Muranów.

Gdy w 1936 roku wybucha w Hiszpanii wojna domowa, przybywają do niej tysiące ochotników i ochotniczek z całego świata, żeby bronić demokratycznej republiki przed zbuntowaną generalicją utożsamianą z siłami faszystowskimi. Polscy górnicy, niemieccy i włoscy uchodźcy polityczni, francuscy robotnicy, żydowskie pielęgniarki, arabscy związkowcy z Palestyny, komuniści, anarchiści, socjaliści, demokraci – w ciągu niemal trzech lat konfliktu Brygady Międzynarodowe zasila ponad 35 tysięcy antyfaszystów i antyfaszystek z 50 krajów świata. „Dramat Brygad Międzynarodowych” w reżyserii Patricka Rotmana przybliża tragiczne losy ochotników i ochotniczek, przedstawiając ich motywacje, ideologiczny kontekst, poświęcenie i rozczarowania.

Film ukazuje również wojnę oczami słynnych zagranicznych intelektualistów, artystów i reporterów zaangażowanych w obronę Hiszpańskiej Republiki: Ernesta Hemingwaya, Gerdy Taro, Roberta Capy, André Malraux czy George’a Orwella.

Opisując zarówno indywidualne losy, jak i złożoność konfliktu, wykraczającego daleko poza granice Hiszpanii, Patrick Rotman mistrzowsko rekonstruuje trzy lata walki, która do dziś wywołuje niezwykle żywe emocje i dyskusje.

Partnerem pokazu  jest Dom Norymberski w Krakowie.

 

Wystawa przypomina udział ochotników i ochotniczek z Polski w obronie republikańskiej Hiszpanii oraz sztukę hiszpańskiego plakatu antyfaszystowskiego. Opiera się na unikatowych eksponatach pochodzących ze zbiorów Muzeum Niepodległości.

W jej ramach po raz pierwszy od niemal 40 lat zostaną pokazane przedmioty związane z walkami Dąbrowszczaków w Hiszpanii oraz ich życiem we francuskich obozach internowania po opuszczeniu Hiszpanii w 1939 roku. Towarzyszyć im będzie ponad 30 oryginalnych propagandowych plakatów antyfaszystowskich, stanowiących do dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych wizualnych symboli tego konfliktu. Są wśród nich także plakaty zaprojektowane przez grafików pochodzących z Polski: Mariano Rawicza oraz Mauricio Amstera, a także „Antyfaszystowski Elementarz” stworzony dla hiszpańskich żołnierzy przez rząd republikański, o którego wersję graficzną zadbał Amster. Muzeum Niepodległości zaprezentuje dzieła tych lwowskich artystów jako pierwsza przestrzeń wystawiennicza w Polsce po 1989 roku.

Patronat nad wystawą objął Instytut Cervantesa w Warszawie oraz Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Obrazy
Kino Muranów

Lista seansów

luty 2024

Wybierz datę seansu

czwartek, 29 lutego 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Dramat Brygad Międzynarodowych
Tytuł oryginalny
La Tragédie des Brigades Internationales
Gatunek
Dokumentalny
Reżyseria
Patrick Rotman
Rok produkcji
2016
Czas trwania
104 min.
Język
francuski - napisy polskie
Kraj produkcji
Francja