Gdy w 1936 roku wybucha w Hiszpanii wojna domowa, przybywają do niej tysiące ochotników i ochotniczek z całego świata, żeby bronić demokratycznej republiki przed zbuntowaną generalicją utożsamianą z siłami faszystowskimi. Polscy górnicy, niemieccy i włoscy uchodźcy polityczni, francuscy robotnicy, żydowskie pielęgniarki, arabscy związkowcy z Palestyny, komuniści, anarchiści, socjaliści, demokraci – w ciągu niemal trzech lat konfliktu Brygady Międzynarodowe zasila ponad 35 tysięcy antyfaszystów i antyfaszystek z 50 krajów świata. „Dramat Brygad Międzynarodowych” w reżyserii Patricka Rotmana przybliża tragiczne losy ochotników i ochotniczek, przedstawiając ich motywacje, ideologiczny kontekst, poświęcenie i rozczarowania.
Film ukazuje również wojnę oczami słynnych zagranicznych intelektualistów, artystów i reporterów zaangażowanych w obronę Hiszpańskiej Republiki: Ernesta Hemingwaya, Gerdy Taro, Roberta Capy, André Malraux czy George’a Orwella.
Opisując zarówno indywidualne losy, jak i złożoność konfliktu, wykraczającego daleko poza granice Hiszpanii, Patrick Rotman mistrzowsko rekonstruuje trzy lata walki, która do dziś wywołuje niezwykle żywe emocje i dyskusje.
Partnerem pokazu jest Dom Norymberski w Krakowie.
Wystawa przypomina udział ochotników i ochotniczek z Polski w obronie republikańskiej Hiszpanii oraz sztukę hiszpańskiego plakatu antyfaszystowskiego. Opiera się na unikatowych eksponatach pochodzących ze zbiorów Muzeum Niepodległości.
W jej ramach po raz pierwszy od niemal 40 lat zostaną pokazane przedmioty związane z walkami Dąbrowszczaków w Hiszpanii oraz ich życiem we francuskich obozach internowania po opuszczeniu Hiszpanii w 1939 roku. Towarzyszyć im będzie ponad 30 oryginalnych propagandowych plakatów antyfaszystowskich, stanowiących do dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych wizualnych symboli tego konfliktu. Są wśród nich także plakaty zaprojektowane przez grafików pochodzących z Polski: Mariano Rawicza oraz Mauricio Amstera, a także „Antyfaszystowski Elementarz” stworzony dla hiszpańskich żołnierzy przez rząd republikański, o którego wersję graficzną zadbał Amster. Muzeum Niepodległości zaprezentuje dzieła tych lwowskich artystów jako pierwsza przestrzeń wystawiennicza w Polsce po 1989 roku.
Patronat nad wystawą objął Instytut Cervantesa w Warszawie oraz Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
