10 listopada 2023 roku Terence Davies skończyłby 78 lat. Niestety, twórca nazwany przez Richarda Brody'ego ("The New Yorker") "najwybitniejszym reżyserem kina brytyjskiego" odszedł od nas niespodziewanie 7 października br.
Strata jest ogromna; Davies w ostatnich latach zrealizował szereg wybitnych dzieł, które niezmiennie kazały czekać na więcej.
Te dwa filmy zajmują szczególne miejsce w filmografii reżysera z Liverpoolu. Wieńczą jego cykl autobiograficzny. "Dalekie głosy, martwe natury" to hołd dla wychowujących małego Daviesa kobiet z brytyjskiej klasy robotniczej, rozśpiewanych i zarazem wystawionych na przemoc sadystycznego ojca Daviesa (wstrząsająca rola Pete'a Postlethwaite'a). "Kres długiego dnia" to z kolei portret małego chłopca w momencie, kiedy miłość do kina i świadomość własnej seksualnej odmienności naznaczają go na zawsze. Obydwa filmy są zachwycające wizualne, pełne niezapomnianej muzyki i nasączone jedyną w swoim rodzaju mieszanką bólu i słodyczy.
Gospodarzem wieczoru Daviesowskiego w Muranowie będzie Michał Oleszczyk (Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego), twórca podcastu SpoilerMaster i propagator twórczości Daviesa w Polsce. W 2008 roku ukazała się książka Michała Oleszczyka pt. Gorycz wygnania (korporacja ha!art), stanowiąca monografię twórczości Brytyjczyka. Z okazji premiery tej książki Terence Davies był gościem festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu i wprowadził widzów do wszystkich swoich filmów. Tę wizytę także będziemy wspominać w Muranowie 10 listopada.
Cena karnetu na dwa filmy - 40 zł
Cena na jeden z filmów - 25 zł
Kres długiego dnia zajął 44. miejsce na liście #top100SpoilerMastera; odcinka z omówieniem tej pozycji można posłuchać tutaj:
https://open.spotify.com/episode/2q3kdLo7PciV4P9M6T9s6E?si=11b20c6104fb47d3