Bóg jest kobietą

Społeczność Kuna jest jedną z największych spośród Pierwszych Narodów w Ameryce Łacińskiej. Zamieszkuje wyspy na Morzu Karaibskim u wybrzeży Panamy. Zdobywca Oscara®, reżyser i antropolog Pierre-Dominique Gaisseau, spędził tam 1975 rok, kręcąc film o ich matriarchalnej kulturze. Obiecał, że pokaże go plemieniu, ale nie spełnił obietnicy.

 Arysteides Turpana – Kuna, który studiował we Francji, walczy z tamtejszą biurokracją, aby wydobyć film z archiwów i pokazać go społeczności. Jednocześnie obserwujemy, jak młode pokolenie Kuna tworzy swoje media. Jeden z nich, Organ Wagua, współpracuje z reżyserem. Wielu starszych Kuna pamięta kręcenie filmu w latach 70. XX wieku. Konfrontują swoje wspomnienia z filmem, który po prawie pół wieku oglądają razem z młodym pokoleniem. Obserwujemy meta-filmowy, wielopoziomowy eksperyment. Peyrot stawia pytania o to, po co i dla kogo robi się kino dokumentalne oraz do kogo należy film dokumentalny. Czy do tego, kto go finansuje? A może do tego, kto jest jego autorem? Czy wreszcie do bohatera lub zbiorowości, którą przedstawia? 

 

[Eng]

Swiss-Panamanian director Andrés Peyrot films with the Indigenous Kuna people in Panamas San Blas islands as they seek to lay claim to a 1975 documentary that captured their community, but never was shown to them. Film explores what happens after a community is used as a subject — and never sees the final product. 

Lista seansów

Maj 2024

Wybierz datę seansu

czwartek, 30 maja 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Bóg jest kobietą
Gatunek
Dokumantalny
Reżyseria
Andrès Peyrot
Rok produkcji
2023
Czas trwania
85 min
Język
(napisy polskie i angielskie)
Kraj produkcji
Szwajcaria
Francja
Panama
Tytuł międzynarodowy
God Is A Woman