Blok 2. Filmy krótkometrażowe

Filmy krótkometrażowe.

Duch, The Ghost, Polska / Poland, 2024, 7 min.

Reżyseria / Directed by: Jakub Gomółka

Andrzej ukończył dwuletni kurs resocjalizacyjny w ośrodku dla byłych więźniów. Terapia miała na celu usprawnić jego powrót do rzeczywistości. Mimo starań, społeczeństwo nie zapomniało o przeszłości. Industrialny krajobraz za oknem pokoju Andrzeja i powtarzający się dźwięk poczty głosowej, potęgują samotność bohatera.

[Eng]

Andrzej has completed a two-year course at the center for former prisoners in Silesia, the mining region in Poland, which was intended to bring him back into the society after detention. However, it turns out that the society does not forget about the past. The landscape outside Andrzej's room window and repeating sound of the voicemail intensify his loneliness.

 

Fobos, Phobos, Niemcy, Francja, Iran / Germany, France, Iran, 2023, 15 min.

Reżyseria / Directed by: Mina Keshavarz

Poetycki film, który podszyty jest strachem przed wojną i zniszczeniem. Reżyserka Mina Keshavarz dorastała w mieście Buszehr nad Zatoką Perską. W latach 80. XX wieku miejsce to było celem w wojnie irańsko-irackiej. Artystka zabiera nas w podróż do powtarzającego się w jej przypadku koszmaru. W sennej wizji przemierzamy puste ulice nadmorskiej miejscowości w poszukiwaniu domu, rodziny i przyjaciół, których być może zabrała wojna. Te wizje, obawy i lęki w sytuacji, która obecnie panuje w tym regionie nabierają upiornej aktualności.

[Eng]

Employing a poetic and experimental cinematic language, ”Phobos” attempts to transcend the fear of war and destruction. Director Mina Keshavarz grew up in the city of Bushehr, on the Persian Gulf. In the 1980s it was a target in the Iran-Iraq war. Embarking on a journey of getting lost in a place known to her, Keshavarzs surrealistic search for her home, family and friends reflects her recurring nightmare of an abandoned coastal city.

 

Pod maską, Behind the Mask, Norwegia / Norway, 2023, 30 min.

Reżyseria / Directed by: Håvard Bustnes

Abduweli jest ciepłym, mądrym człowiekiem, który często się uśmiecha i ma ogromny zapał do nauczania. Po powrocie do Chin z wyjazdu do USA chciał otworzyć przedszkole. Niestety jest także Ujgurem, dlatego zamiast nauczać, trafił do obozu. Był to moment, kiedy władze Chin po kilkumiesięcznych torturach wypuszczały jeszcze internowanych. Obecnie prawdopodobnie Abduweli nie przeżyłby pobytu w tym miejscu. Zaraz po uwolnieniu uciekł z kraju i wraz z rodziną znalazł schronienie w norweskim Bergen. Film jest zapisem jego podróży do Niemiec, gdzie spotyka się z byłym obozowym strażnikiem, aby zrozumieć, co myślą ludzie zatrudnieni przez totalitarny system do systematycznego niszczenia innych. Równocześnie musi zdecydować, czy kontynuować swoją misję ujawniania ludobójstwa na Ujgurach, czy też zostawić przeszłość za sobą, żeby uniknąć bolesnych wspomnień u swojej córki, która cierpi z powodu stanów lękowych wywołanych przez traumatyczne wydarzenia.

[Eng]

After enduring torture at an internment camp for Uyghurs in China, Abduweli and his family seek refuge in Bergen, Norway. This documentary follows Abduwelis journey to Germany, where he intends to confront a former internment camp prison guard. However, just before his departure, his daughter experiences a panic attack. Now faced with a profound dilemma, Abduweli must decide whether its best for his family to continue his mission of shedding light on the Uyghur genocide or to leave the past behind to avoid bringing up traumatic memories for himself and his family.

 

Żegnajcie mopsy, Au Revoir, Pugs, Włochy, Dania / Italy, Denmark, 2023, 10 min.

Reżyseria / Directed by: Brett Allen Smith

Jako dzieci traktujemy słowa rodziców jako prawdę, nie wykazując się ograniczonym zaufaniem do tego, co dorośli chcą nam przekazać. Reżyser filmu postanawia przeprowadzić małe śledztwo w sprawie losów ukochanych mopsów, z którymi się wychował. Odkrywa, że opowieść jego matki na temat ich odejścia nie jest zgodna z prawdą. Zabawny film, który jest kolażem różnych materiałów wizualnych: od kaset VHS po gry komputerowe, zadaje całkiem poważne pytanie o odpowiedzialność rodziców za słowa. I o mity, na których budujemy swoje życie, a które potem okazują się nieprawdą. „Żegnajcie mopsy” to próba przeżycia straty jeszcze raz, ale w sposób, który pozwala zaznać ukojenia.

 [Eng]

Recasting his newborn son and dog as himself and his childhood pets, a filmmaker confronts his own false memories through a collage of film, digital and video game footage.

 

Pogrzeb Boba, Bob’s Funeral, USA / USA, 2023, 19 min.

Reżyseria / Directed by: Jack Dunphy

Bob nie był lubianym członkiem rodziny, bo nigdy nie okazywał radości. Jego wnuk i równocześnie reżyser filmu, Jack, zawsze myślał, że nie chciałby mieć takiej relacji z ojcem, jaką miał jego tata. Pogrzeb Boba staje się początkiem opowieści o tym, kim naprawdę była ta tajemnicza postać, o której kolejni członkowie rodziny nie mają za wiele do powiedzenia. Podczas takich uroczystości prawda na chwilę wychodzi na wierzch, odsłaniając traumatyczne doświadczenia, ale też mechanizmy rządzące każdą rodziną. Wprowadzenie elementów animacji oraz lekkość narracji powodują, że chociaż film opowiada o ciężkich doświadczeniach, ma w sobie humor i ironię.

[Eng]

Searching for the root of generational trauma, the director takes a camera into his estranged grandfathers funeral.

Lista seansów

Maj 2024

Wybierz datę seansu

czwartek, 30 maja 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Blok 2. Filmy krótkometrażowe
Gatunek
Dokumentalne
Czas trwania
Razem ok. 81 min
Język
(napisy polskie i angielskie)