Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki dostępne od 1 grudnia w kasie kina Muranów.
8 grudnia w kinie Muranów odbędzie się uroczysta Gala wydarzenia „50-lecie filmu „W pustyni i w puszczy” Władysława Ślesickiego”. Wydarzenie, na którym obecni będą aktorzy i twórcy filmu, rozpocznie projekcja filmu oraz spotkanie z udziałem filmoznawców i zaproszonych gości, zamknie natomiast wystawa poświęcona filmowi i jego reżyserowi, na którą złożą się fotosy, szkice i zdjęcia z planu.
"W pustyni i w puszczy" był jednym z ważniejszych filmów polskiej kinematografii.
Realizowany w latach 1971-1973 już przed premierą stał się medialnym hitem. Odtwórców głównych ról wybrano spośród blisko 7 tys. kandydatów.
Najmłodsza kandydatka do roli Nel miała 5 lat, a najstarsza ok. 30. Zdjęcia odbywały się w Egipcie, Sudanie i Bułgarii – więc jak na ówczesne standardy była to superprodukcja. Film dystrybuowany był w wielu krajach (w tym w USA), we Włoszech natomiast w 1974 roku otrzymał nagrodę Oscar Italy. Władysław Ślesicki pokazał prawdziwą Afrykę i jej realia.
HARMONOGRAM WYDARZENIA:
15.00-18:00 Projekcja I i II części filmu "W pustyni i w puszczy"
18:00-21:00 Spotkanie i dyskusja po filmie z twórcami i filmoznawcą Piotrem Pławuszewskim, otwarcie wystawy i poczęstunek.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, którą założył i prowadzi Adam Ślesicki, syn zasłużonego dokumentalisty.
Założona w 2015 roku Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego jest organizatorem programów konsultacyjnych i warsztatów rozwoju projektów filmowych dla reżyserów i producentów na różnych etapach ich kariery. Jej głównym celem jest wsparcie polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji znajduję się wymieniony program DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla koproducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży oraz CEDOC MARKET - jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny. Kolejny program Fundacji DOC DEVELOPMENT skierowany jest do reżyserów z projektami filmów dokumentalnych na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Inny, PIERWSZY FILM skupia się natomiast na młodych filmowcach, pełnoletnich licealistach i studentach szkół filmowych, którzy pod okiem wybitnych filmowców tworzą etiudy filmów dokumentalnych według własnego pomysłu. Ważną inicjatywą jest też cykl filmowy DOC HOT SELECTION - projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.
Wydarzenie przygotowane będzie we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową Instytutem Audiowizualnym, kinem Muranów przy dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Totalizatora Sportowego.
fot. WFDIF/Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny