W czasie comiesięcznych spotkań w Kinie Muranów, doświadczona psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych – Justyna Dworczyk, będzie prowadzić uczestników przez świat emocji, myśli i skojarzeń wywołanych przeżywaniem dzieł filmowych. W ramach cyklu: PsychoZa Ekranem, prowadząca wraz z zaproszonymi gośćmi będzie proponować wspólny namysł i opracowanie poznawcze.
Kino i psychoanaliza były ze sobą blisko od samego początku, od dnia, w którym Bracia Lumiere w Paryżu w 1895 otrzymują patent na swój kinematograf, a Zygmunt Freud wraz z Josefem Breuerem, w tym samym roku i w tym samym miejscu opublikowali dzieło: „Studia nad histerią”.
Lawrence Kubie profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, neurolog, psychiatra i psychoanalityk, którego pacjentami byli między innymi Tennessee Williams, Vivien Leigh i Kurt Weill, w elitarnym czasopiśmie amerykańskich psychiatrów „Kwartalnik Hollywoodzki” zapytuje: skoro filmowcy często zajmowali się zjawiskami z pogranicza psychiatrii i psychologii, to czy istnieją powody, dla których profesjonaliści z tych dziedzin mieliby w ramach rewanżu zająć się filmami? Odpowiada twierdząco. Według profesora kino stanowi szczególny czynnik emocjonalnego i kulturowego wpływu na życie człowieka. Najważniejszą cechą tego wpływu jest quasi-realizm: tylko kino posiada zdolność symulowania rzeczywistości w tak doskonałym stopniu, że „gdy jesteśmy w kinie, cokolwiek zdarza się przed naszymi oczami, jakkolwiek byłoby to wymyślone i nieprawdopodobne, to czujemy jakbyśmy byli naocznymi świadkami samego życia”.
Kino Muranów i Warszawski Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego zapraszają na cykl: PsychoZa Ekranem.
Spotkania prowadzić będzie: Justyna Dworczyk – psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych. Na co dzień kieruje ośrodkiem: KONTEKSTY - Miejsce Psychoterapii, gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową osób dorosłych.