Głuche Kino

Kino to jeden z najistotniejszych obszarów kultury polskiej; obszarów rozpatrywanych zarówno z perspektywy twórczości artystycznej, jak i uczestnictwa w kulturze. Osoby Głuche mają niezwykle ograniczony dostęp do filmów. Idąc na zwyczajny, powszedni seans filmowy nie są w stanie samodzielnie i w pełni z niego skorzystać.

Fundacja Automatophone od kilku już lat organizuje wydarzenia kulturalne dedykowane osobom Głuchym. Naszym celem jest wypracowanie nowego języka sztuk performatywnych, opartego na syntezie kultury słyszących oraz kultury Głuchych, w szczególności unikatowych form wyrazu artystycznego typowych dla obu światów. Od dawna przyglądamy się komunikacji Głuchych w sieci — z oczywistych względów jest tam mnóstwo filmików. Filmy to powszechnie praktykowana forma ekspresji artystycznej w tym środowisku. Widzimy potrzebę udostępnienia Głuchym narzędzi / podstawowej wiedzy dot. języka filmowego, która pozwoliłaby im na większą swobodę w tworzeniu. Z wszystkich tych potrzeb zrodził się projekt pod nazwą Głuche Kino. Bardzo chcielibyśmy stworzyć regularną platformę spotkań wymiany praktyk filmowych pomiędzy odbiorcami i twórcami kultury słyszących oraz kultury Głuchych.

Dzięki temu projektowi, osoby ze środowiska Głuchych mogą oglądać filmy z repertuaru Gutek Film; na dużym ekranie, w Sali kinowej, tak jak regularni widzowie. Wszystkie seanse będą tłumaczone na Polski Język Migowy + będą miały polskie napisy. 

 

Wstęp bezpłatny, wystarczy się zapisać. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności wejściówki przysługują osobom ze środowiska Głuchych, do których kierowany jest projekt. Osoby słyszące zapraszamy w miarę dostępnych wolnych miejsc.

Organizator: Fundacja Automatophone, Jasna 10: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej

→ Wydarzenie współorganizowane przez Fundację Automatophone oraz Jasna 10: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej w ramach realizacji zadania publicznego „Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury” finansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Partnerzy: Kino Muranów/Gutek Film, PZG Oddział Mazowiecki

→ Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Obrazy
Kino Muranów