🎬Wydarzenie odbędzie się 27 maja. Poznaj harmonogram!
g. 19:00 – rozmowa o książce,
🎤z dr. Emilem Sowińskim (autorem publikacji z Katedry Filmu i Mediów audiowizualnych na Wydziale Filologicznym UŁ) rozmawiać będzie dr Piotr Śmiałowski (filmoznawca i dziennikarz filmowy).
g. 20:00 – seans filmowy, opisy produkcji przeczytasz poniżej.
Miejsce: Kino Muranów, ul. Gen. W. Andersa 5, 00-147 Warszawa.
Wstęp: 18 zł.
O książce:
Praca poświęcona jest działalności producenckiej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego w latach 1981–2005. Autor podjął się zadania przeanalizowania polityki programowej i kultury produkcji Studia oraz warunkujących je kontekstów społeczno-politycznych (np. przemiany instytucjonalne polskiej kinematografii).
Opracowanie powinno spodobać się filmoznawcom, historykom, politologom, kulturoznawcom, studentom tych kierunków, wszystkim zainteresowanym historią PRL-u i polskiego kina, jak również zagadnieniami związanymi z kulturą produkcji.
Przeczytaj fragment recenzji prof. Piotra Zwierzchowskiego:
„Publikacja w znacznej mierze uzupełnia wiedzę o historii polskiego kina. Historia i działalność Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego zostały opisane bardzo kompetentnie, wiedza i świadomość metodologiczna Autora są godne podziwu.
Prezentowanej książki z całą pewnością nie będzie można zignorować w kolejnych badaniach. Ponadto jej lektura sprawia dużą przyjemność – zarówno poznawczą, jak i stricte czytelniczą”.
Link do pozycji w księgarni WUŁ: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/niezalezni-producenci/
O filmach:
„Kartka z podróży” w reżyserii Waldemara Dzikiego to psychologiczny, kilkukrotnie nagradzany, dramat wojenny z 1983 roku. Akcja filmu rozgrywa się w pierwszych latach II wojny światowej w getcie. Głównym bohaterem jest Jakub Rosenberg (Władysław Kowalski), którego czeka nieuchronna deportacja i śmierć. Mężczyzna stara się przygotować na najgorsze, zachowując godność. Nie ulega więc panice, lecz w pragmatyczny sposób szykuje się do "podróży". Pod jego opiekę trafia mały Dawid (Rafał Wieczyński), syn znajomych, którego Jakub również uczy, jak zachować się w obliczu zagrożenia. Film porusza tematykę zachowania ludzi w ekstremalnych warunkach, jest próbą ujęcia strachu i ocalenia człowieczeństwa w obliczu Zagłady.
„Przypadek Hermana Palacza” to polski film dokumentalny z 1986 roku w reżyserii Leszka Wosiewicza. Przedstawia historię Hermana S., który pracował jako palacz w kwaterze głównej Adolfa Hitlera. Film oparty jest na interesujących materiałach fotograficznych i próbuje zgłębić fenomen człowieka wykonującego tak specyficzną pracę w samym centrum nazistowskiej władzy. Herman S. po wojnie zamieszkał w Polsce i zmarł w 1980 roku. Film Wosiewicza nie jest typową biografią. Skupia się na samym fakcie jego zajęcia i poprzez to prowokuje do refleksji na temat moralnej odpowiedzialności i funkcjonowania jednostki w systemie totalitarnym. Tytułowy "przypadek" sugeruje niezwykłość tej historii i stawia pytania o psychologiczne aspekty uczestnictwa w zbrodniczym systemie, nawet na tak pozornie neutralnym stanowisku.
