Zabij to i wyjedź z tego miasta

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency „Zabij to…” może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustawa Holoubka, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

 

GŁOSY PRASY

Twórcy udała się rzecz niezwykła. Niejednolitość jego dzieła i zawarte w nim elementy stanowią o jego wielkości.
Interia.pl

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” chwyta za serce nie tylko w momentach bezkresnej szczerości i nagości emocjonalnej autora, ale również we wspomnieniach, które choć przez chwilę możemy z nim dzielić.
Filmawka

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” gdzieś na najgłębszym poziomie staje się autoterapią poprzez sztukę, pocztówką do ludzi, miejsc i sytuacji, które - wydawałoby się - odeszły bezpowrotnie.
NaEkranie

Film głęboko przeszywający, który dla każdego będzie miał inne znaczenie.
Film.org.pl

To film o miłości lub raczej - by użyć ulubionego słowa noblistki - o czułości.
Filmweb.pl

Ma w sobie wielką dawkę miłości – do życia, bliskich, lubych, do zwierząt, rodziców i samego kina. Ten film rozdziera serce. Oglądając go, przypomnicie sobie, że żyjecie.
Vogue

Intensywna elegia o przemijaniu, nieuchronności losu i potędze pamięci.
Onet.pl

Na takie filmy – niespotykane, nieprzemędrkowane, przejmujące i osobne – powinniśmy chuchać i dmuchać.
Dwutygodnik

 

Lista seansów

Lipiec 2025

Wybierz datę seansu

środa, 2 lipca 2025

Wybierz godzinę seansu

Tytuł polski
Zabij to i wyjedź z tego miasta
Tytuł oryginalny
Zabij to i wyjedź z tego miasta
Gatunek
Animowany
Reżyseria
Mariusz Wilczyński
Rok produkcji
2020
Czas trwania
88 min
Język
polski
Obsada
Andrzej Wajda (głos)
Daniel Olbrychski (głos)
Małgorzata Kożuchowska (głos)
Krystyna Janda (głos)
Anna Dymna (głos)
Andrzej Chyra (głos)
Magdalena Cielecka (głos)
Kraj produkcji
Polska