Zdrajca

Nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, gdzie startował w konkursie; oparty na faktach „Zdrajca” w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. A to za sprawą charyzmatycznego bohatera, który jest zarazem ścigającym i ściganym; wstrząsającego obrazu korupcji i przemocy trawiących Sycylię, wnikliwego portretu mafijnej ośmiornicy, której macki sięgały daleko poza wyspę. Zrealizowany z epickim rozmachem, film Marca Bellocchio już od pierwszej sceny chwyta za gardło, wciągając w mroczny świat zbrodni, ucieczek, kłamstw i sądowych potyczek.

W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii – tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec „rodziny” każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi „Zdrajcy”. Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.


Niejednoznaczny, trzymający w napięciu, spektakularny „Zdrajca” to film o mafii, jakiego jeszcze nie było. Historia opowiadana z perspektywy bossa, który nieoczekiwanie staje po stronie sprawiedliwości, nie tylko fenomenalnie rekonstruuje najmroczniejszy czas w dziejach walk z mafią; ale też stawia pytania o znaczenie lojalności, honoru i zdrady – pytania, które nigdy nie przestały być aktualne.


GŁOSY PRASY


Pierfrancesco Favino wcielając się w Buscettę świeci blaskiem największej gwiazdy filmowej.
The Wrap


Oszczędny, elegancki formalnie film Bellocchio oddaje mu sprawiedliwość. I pokazuje - w szerszym, humanistycznym planie - że człowiek jest przede wszystkim sumą podjętych decyzji.
Filmweb.pl


Ekranowy rozlew krwi to jedynie jeden z elementów „Zdrajcy”. Bellocchio wzbogaca tę opowieść niejednoznacznymi postaciami i zaskakującą energią. To zdecydowanie coś więcej niż zwykły kryminał o mafii.
The Washington Post


Bellocchio wykonał przy „Zdrajcy” niesamowitą pracę. Reżyser przygląda się postaciom analitycznie jak historyk, empatycznie jak powieściopisarz, i gniewnie niczym obywatel własnego kraju, oburzony okrucieństwem i korupcją, która trawi Włochy od wielu lat.
The New York Times


Marco Bellocchio nakręcił niemal paradokumentalną, ale pełną błysku i werwy, opowieść o przełomowym i jednym z najważniejszych epizodów w najnowszej historii Italii. (...) To coś więcej niż historia „skruszonego” gangstera. To również opowieść o Italii.
wPolityce.pl

Lista seansów

Marzec 2024

Wybierz datę seansu

wtorek, 19 marca 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Zdrajca
Tytuł oryginalny
Il traditore
Gatunek
Dramat biograficzny
Reżyseria
Marco Bellocchio
Rok produkcji
2019
Czas trwania
155 min.
Język
włoski
sycylijski
portugalski
angielski - napisy polskie
Obsada
Pierfrancesco Favino
Luigi Lo Cascio
Fausto Russo Alesi
Kraj produkcji
Włochy
Francja
Brazylia
Niemcy
Tytuł międzynarodowy
The Traitor