"Więzienie historii" + Q&A

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava przybywa do Polski! Zapraszamy na specjalny pokaz filmu Więzienie historii (2023) połączony z Q&A.

Uwolnić historię. Historię współczesną, zamkniętą od ponad ćwierć wieku w opuszczonym więzieniu w Uherskim Hradišciu z zachowanymi unikatowymi pomieszczeniami z lat 50. ubiegłego wieku. Autorzy wypełniają pustkę pomieszczeń spotkaniami z budynkiem, przyrodą i ludźmi, których łączy doświadczenie miejsca, choć to życiowe - przeciwnie - dzieli. Wspólna przeszłość staje się punktem wyjścia do wspólnej przyszłości. 

"Jako chłopiec chodziłem do więzienia w Hradišciu na zbiórki. Bawiąc się na dawnym więziennym dziedzińcu nie mialem pojęcia o tym co wydarzyło się tam dwie dekady temu. Pustkę zamkniętej od lat 90. przestrzeni odbieram jako manifestację dziejowej pustki w nas. Więzienie historii postrzegam natomiast jako okazję do otwarcia tego terenu oraz nas samych, żeby doszło do spotkania żywych i umarłych, bez względu pochodzenie z różnych pokoleniowych, ideologicznych, czy społecznych światów.“  – Jan Gogola mł.

Jan Gogola Jr. (1971) jest reżyserem, scenarzystą, dramaturgiem, publicystą i wykładowcą w Studiu Produkcji Audiowizualnej Szkoły Filmowej Uniwersytetu Tomáša Baty w Zlinie. Jest byłym dramaturgiem w Czeski Telewizji (ČT), szefem programu ČT Brno, nauczycielem na FAMU i JAMU. Na Ji.hlava IDFF zaprezentował filmy Nonstop (2000),Mám ráda nudný život (2009), Král nic nedělá (2012), Exkurze aneb Historie současnosti (2015) albo Věčný Jožo aneb Jak jsem potkal hvězdu (2020). Więzienie historii nakręcił wspólnie ze "swoim" studentem Matějem Hrudičką.

Matěj Hrudička (1994) studiuje na kierunku Produkcja Audiowizualna na Wydziale Komunikacji multimedialnej techniki w Zlínie.  Wyreżyserował spoty reklamowe dla LOBBY Zlín, największego wydarzenia e-sportowego w regionie Zlín, oraz spot z okazji 20-lecia FMK UTB. Obecnie kończy pracę nad filmem krótkometrażowym dla dzieci Little Escape, którego koproducentem jest ČT.

Lista seansów

Kwiecień 2024

Wybierz datę seansu

sobota, 13 kwietnia 2024

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
"Więzienie historii" + Q&A
Tytuł oryginalny
Vězení dějin
Gatunek
Dokumantalny
Reżyseria
Jan Gogola jr.
Matej Hrudicka
Rok produkcji
2023
Czas trwania
94 min
Język
czeski - polskie napisy
Kraj produkcji
Czechy
Tytuł międzynarodowy
The Prison of History