Gérard Philipe, ostatnia zima Cyda

Już 4 grudnia obchodzimy 100. rocznicę urodzin Gérarda Philipe - jednego z najwybitniejszych aktorów lat 50., a także jednego z patronów kina Muranów. Jego imię nosi dumnie jedna z naszych sal – to właśnie „Gerard”! Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – seans specjalny dokumentu "Gérard Philipe, ostatnia zima Cyda".

Obdarzony chłopięcą urodą, namiętnie szukający wyzwań i przygód, pełen – zdawałoby się, niewyczerpanej – energii: Gerard Philipe (1922 - 1959) po dziś dzień symbolizuje młodość. Ten wspaniały aktor sceniczny i filmowy, niezapomniany „Fanfan Tulipan”, którego ekranowe przygody w samej Francji zobaczyło 7 milionów widzów; jest także patronem sali „Gerard” w kinie Muranów.

„Ostatnia zima Cyda”, dokument o przedwcześnie zmarłym (odszedł u szczytu popularności, mając zaledwie 37 lat) artyście przypomina niezwykłą biografię Philipe’a, który młodzieńczy urok łączył z głęboką dojrzałością. Ten złożony z bezcennych materiałów archiwalnych film ukazuje wszystkie jego role: wybitnego aktora, gwiazdora filmowego, działacza francuskiego ruchu oporu, niezmordowanego aktywisty, który wielokrotnie wędrował za Żelazną Kurtynę (w dokumencie Patricka Jeudy wypatrzeć można Pałac Kultury).

Mówiono, że gładko przechodzi od ról słonecznych do mrocznych, od występów w filmach mistrzów (Rene Clair, Rene Clement, Marcel Carne) do kina przygodowego. „Był tak dobrym aktorem, ze nawet koń uwierzył, że jest wytrawnym jeźdźcem” – żartowano nie bez podziwu. Ostatnie tygodnie życia spędził w łóżku, pracując. Wierzył, że jego problemy zdrowotne to tylko przejściowa niedyspozycja. „Gerard Philipe, ostatnia zima Cyda” powstał w setną rocznicę urodzin gwiazdora, a swoją premierę miał na festiwalu w Cannes. Właśnie tu przyszedł na świat Philipe, nic więc dziwnego, że związał swoje życie z kinem.

Pokaz organizowany we współpracy z Instytutem Francuskim. 

Lista seansów

Listopad 2023

Wybierz datę seansu

środa, 29 listopada 2023

Wybierz godzinę seansu

Brak seansów w wybranym terminie

Tytuł polski
Gérard Philipe, ostatnia zima Cyda
Tytuł oryginalny
Gérard Philipe, le dernier hiver du Cid
Gatunek
Dokumentalny
Reżyseria
Patrick Jeudy
Rok produkcji
2022
Czas trwania
66 min.
Język
francuski - napisy polskie
Obsada
Gérard Philipe
Kraj produkcji
Francja
Tytuł międzynarodowy
Gérard Philipe: The Last Winter