Nie chodzi tu o zwycięstwo na froncie, ale o niezłomność tyłów – niezależnie od tego, która ze stron zwycięży, ludzie wciąż będą żyć tam, gdzie żyli. Temat niezłomności społeczeństwa obserwujemy oczami korespondenta wojennego, śledząc jego pracę z dźwiękiem w reportażach radiowych.
W filmie zwracamy uwagę również na kontekst niezwiązany z wojną – społeczeństwo jest tak silne, jak silny jest jego najsłabszy członek. Przegrana rzadko staje się udziałem ludzi, którzy trzymają się razem, wspólnota zwiększa szanse na przeżycie. To temat, który może przemówić również do społeczeństw, które nie są bezpośrednio zagrożone wojną.
Dokument ukazuje życie i pracę jednego z najwybitniejszych czeskich korespondentów wojennych Martina Dorazína. Pełne niepokoju obrazy budowane przez reżyserów Davida Čálka, Benjamina Tučka i producenta Václava Flegla są opowieścią o losach ludzi, na których życie bezpośrednio wpłynęła wojna, ukazują dziejący się na naszych oczach konflikt w Ukrainie i zwracają uwagę na szerszy kontekst związany z konfliktami zbrojnymi oraz podkreślają rolę dziennikarstwa wojennego.