Wieczór Oscarowy w Kinie Muranów

Klient

26 lutego Amerykańska Akademia Filmowa po raz 89. przyzna swoje nagrody - Oscary - podczas ceremonii w Dolby Theatre w Hollywood. Tego samego dnia zapraszamy Państwa do Kina Muranów na oscarowy wieczór, podczas którego pokażemy przedpremierowo 2 filmy z katalogu Gutek Film: nominowanego w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany francuskiego "Czerwonego żółwia" oraz walczącego o Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego irańskiego "Klienta" Asghara Farhadiego. 

Lista pokazów: 

16:00   "Czerwony żółw", La tortue rouge, reż. Michael Dudok de Wit, Francja, Belgia, Japonia, 2016, 80 min.

„Czerwony żółw” to uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia. Film skupia się na losach rozbitka, który podczas sztormu ratuje się na tropikalnej wyspie. Początkowo to odludne miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego próbuje za wszelką cenę uciec. Jednak jego nastawienie zaczyna się zmieniać, kiedy odkrywa tajemnice wyspy. Zwycięzca 3. edycji projektu Scope100. W kinach od 21 kwietnia 2017. 

20:30   "Klient", Forushande, reż. Asghar Farhadi, Iran, Francja, 2016, 125 min.

Dobry film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. Farhadi, twórca cenionego "Rozstania", wziął sobie do serca radę Hitchcocka i dokładnie taki jest jego najnowszy tytuł: to mistrzowsko zagrany, perfekcyjnie zrealizowany thriller psychologiczny. Naprawdę zaczyna się od trzęsienia ziemi.

W pierwszej scenie młode małżeństwo budzi się w środku nocy w swoim mieszkaniu w Teheranie, cały dom się trzęsie. Bohaterowie muszą się w pośpiechu ewakuować. W wyniku dramatycznego, nieprzewidywalnego rozwoju akcji ich postawy zostają wystawione na próbę. Napięcie, jakie osiąga Farhadi w finałowych minutach filmu, jest trudne do zniesienia.

Laureat Złotego Niedźwiedzia i Oscara jest mistrzem kina realistycznego, niepokojącego, przenikliwego. Tworzy duszną atmosferę, wytrąca swoich bohaterów z poczucia bezpieczeństwa i obserwuje, jak zachowują się, kiedy słabnie w nich samokontrola, gdy do głosu dochodzą uprzedzenia, strach i złość. "Klient" otrzymał na ostatnim festiwalu w Cannes aż dwie nagrody: za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę męską. W kinach od 23 czerwca 2017. 

 

Newsletter

(raz w tygodniu)