Streit's: maca i amerykański sen | 29 września, godz.20:00

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, FILMS for FOOD oraz kino Muranów zapraszają na inaugurację trzeciej edycji TISZ - Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. Festiwalowe spotkania z kuchnią żydowską rozpoczną się seansem niepokazywanego wcześniej w Polsce filmu dokumentalnego "Streit's: maca i amerykański sen" w reżyserii Michaela Levine'a.

Przed seansem (już od 19:00) w holu kina będzie można kupić bajgle przygotowane przez niedawno otwarty lokal Serso Praskie Bajgle. Choć bajgle kojarzą się niektórym wyłącznie z Nowym Jorkiem, ich historia sięga XVII-wiecznego Krakowa i tamtejszej społeczności żydowskiej. Za Ocean trafiły razem z żydowskimi emigrantami, którzy uciekali do Ameryki, ratując w ten sposób swoje rodziny, tradycje, a także przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Właściciele Serso przygotowują swoją interpretację wypieków z dziurką. W menu można znaleźć bajgla z omletem, łososiem czy twarożkiem, a także wersje wegańskie i słodkie. Zapraszamy do spróbowania!

Opis filmu:

To historia mieszkającej w Nowym Jorku żydowskiej rodziny, która od pięciu pokoleń produkuje macę – tradycyjny żydowski chleb wypiekany bez użycia zakwasu. Jednak pieczywo jest tu jedynie punktem wyjścia do opowiedzenia znacznie głębszej historii.

W dynamicznie zmieniającej się nowojorskiej Lower East Side znajduje się fabryka produkujaca macę, Streit's Matzo factory. Gdy firma otworzyła się w 1925 roku, dzielnica była największym centrum społeczności żydowskich imigrantów. Dzisiaj jest to ostatnia rodzinna fabryka macy w Ameryce. Film "Streit's: maca i amerykański sen" przedstawia historię firmy, historię rodziny, ich pracowników, tradycję i miejsce marki w bogatej historii dzielnicy oraz Ameryki. To opowieść o tradycji, odporności i wytrwałości imigrantów z różnych środowisk, którzy znaleźli dom na Lower East Side, za drzwiami Streit's. To także opowieść o współczesności i trudnościach w prowadzeniu etycznego biznesu w świecie nastawionym przede wszystkim na zysk.

 

 

Newsletter

(raz w tygodniu)