Spoiler Master w Muranowie | "Drive My Car" | Pokaz i dyskusja

Już 18 marca zapraszamy do Kina Muranów na specjalny pokaz przedpremierowy japońskiego, nominowanego do czterech Oscarów fenomenu, czyli „Drive My Car" Ryūsuke Hamaguchiego. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie pod szyldem „SpoilerMaster w Muranowie", a udział w nim wezmą autor podcastu SpoilerMaster Michał Oleszczyk, oraz krytyk i znawca kina azjatyckiego Łukasz Mańkowski. 11 marca odbędzie się premiera nowego odcinka podcastu SpoilerMaster o „Drive My Car", również z udziałem Łukasza. Spotkanie będzie więc dopełnieniem rozmowy.

W zaledwie kilka miesięcy od światowej premiery „Drive My Car" stał się już filmowym fenomenem, który podbija świat. Trzy nagrody na Festiwalu w Cannes, w tym za najlepszy scenariusz, Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, niemal pewny Oscar dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz nominacja w głównej kategorii – to tylko kilka z wielu laurów, jakie ten poruszający, misterny dramat zdobył do tej pory. Skąd więc wziął się ten fenomen? Jak „Drive My Car" można zestawić z poprzednimi filmami wybitnego reżysera? Jaka jest jego pozycja w Japonii i skąd nagły boom na azjatyckie kino na świecie? Na te pytania postarają się odpowiedzieć nasi goście. 

Michał Oleszczyk - konsultant scenariuszowy i filmoznawca; na co dzień wykładowca na Wydziale „Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Autor popularnego filmowego podcastu SpoilerMaster. W każdym odcinku Oleszczyk dokonuje pogłębionej analizy jednego filmu, w której przedstawia kontekst jego powstania, a także zagłębia się w niuanse takie jak treść, strona wizualna, znaczenie społeczne i wydźwięk kulturowy. Jeden odcinek SpoilerMaster to mniej więcej 60-minutowa pigułka wiedzy na temat danego filmu, dzięki której już nigdy nie spojrzycie tak samo na filmy, które znacie i lubicie. SpoilerMaster jest dostępny do słuchania na SpotifyiTunesYouTube i na innych platfromach podcastowych. Podcast można wspierać w serwisie Patronite: https://patronite.pl/spoilermaster 

Łukasz Mańkowski - krytyk i badacz kina azjatyckiego, tłumacz z języka japońskiego i jeden z selekcjonerów programowych Festiwalu Pięć Smaków. Na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje interdyscyplinarną pracę doktorską na temat postrzegania japońskiej nowej fali i kina awangardowego i prowadzi zajęcia z kina Azji. Uczestnik wielu warsztatów dla krytyków, w tym Young Critics Programme na festiwalu w Rotterdamie w 2021 roku i Berlinale Talents 2022. Autor bloga o kinie azjatyckim: „Kinema Chromatica". 

 

Newsletter

(raz w tygodniu)