"Proste rzeczy" | pokaz + spotkanie z dr Ewą Woydyłło

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu "Proste rzeczy" Grzegorza Zaricznego i rozmowę z dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską.

Dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, jedna z najbardziej znanych i cenionych psycholożek w Polsce. Autorka wielu książek z dziedziny psychologii. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie w Poznaniu oraz podyplomowe studium dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Psychologię studiowała w Los Angeles, doktorat z psychologii uzyskała w KUL. Związana jest z Ośrodkiem Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień otrzymała medal św. Jerzego. 

Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. Jego wykraczające poza sztywne ramy języka filmowego, oparte na mikroobserwacjach kino pokazuje człowieka z jego pragnieniami, lękami i słabościami, a zamiast oceny proponuje empatię i zrozumienie.

W Prostych rzeczach podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Czule sfotografowana przez Weronikę Bilską, w dużej mierze improwizowana, symboliczna opowieść o poszukiwaniu fundamentów, na których chce się oprzeć własną rodzinę, przywołuje na myśl filmy Andrzeja Kondratiuka, refleksyjnie zderzając słodko-gorzką codzienność z bezmiarem wszechświata.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)