Pokaz filmu "Ja, Godard" Michela Hazanavicusa w ramach Nocy Idei | 25 stycznia, godz. 18:15

Ambasada Francji, Instytut Francuski i Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich zapraszają na pokaz i debatę, która odbędzie się w ramach drugiej edycji „Nocy Idei”.

„Jean-Luc Godard. Paryż 1968. Najsłynniejszy reżyser swego pokolenia rok wcześniej kręci film "Chinka". Główną rolę powierza młodziutkiej Anne Wiazemsky. Zafascynowani sobą bohaterowie zakochują się, nie mogąc oprzeć się swemu magnetyzmowi.

Praca nad filmem, jego przyjęcie i późniejsze dramatyczne wydarzenia uwalniają u Jean-Luc'a procesy głębokiej samooceny i rewizji własnej twórczości. Postępujący kryzys wartości wstrząsa Godardem i zmienia go na zawsze...”

"Ja, Godard" to opowieść o konflikcie miłości i pasji, wielkiego artysty. Znakomite role Louisa Garrela i Stacy Martin.

Po premierze zapraszamy na debatę z udziałem reżysera filmu Michaela Hazanaviciusa oraz Pierre’a Lévy, Ambasadora Francji w Polsce, , Bernarda Perreta, Ewy Winnickiej i Zofii Zaleskiej.

Darmowe bilety na film będzie można odebrać w kasie kina Muranów od 22 stycznia.

„Noc Idei” to cykl wieczornych spotkań, podczas których osobistości z różnych środowisk: artyści, filozofowie i naukowcy rozmawiają z publicznością o najważniejszych zagadnieniach współczesnego świata.

W skali światowej zeszłoroczna edycja „Nocy Idei” odbyła się w 100 miastach w 70 krajach i zgromadziła w ciągu jednego wieczoru łącznie prawie 180 000 uczestników.

Po pierwszej polskiej edycji w warszawskim Narodowym Instytucie Audiowizualnym, druga „Noc Idei” odbędzie się w kilku miejscach stolicy i umożliwi spotkanie intelektualistów z różnorodną publicznością.

Tematem przewodnim spotkań będzie „l’imagination aupouvoir”, czyli „wyobraźnia u władzy”, jeden ze sloganów maja ‘68 we Francji. Będziemy rozmawiać o sile utopii, tworzenia i wyobrażenia i o pytaniach zrodzonych przez wydarzenia roku 1968 w Europie i ich współczesnych echach.

W „Nocy Idei” 2018 w Polsce wezmą udział następujące instytucje: Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Królikarnia – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Kino Muranów i Film Point Group.

Patronat nad wydarzeniem objęło Miasto Stołeczne Warszawa.

 

 

Newsletter

(raz w tygodniu)