Podejrzana | pokaz przedpremierowy + dyskusja

Już 24 stycznia w Kinie Muranów odbędzie się przedpremierowy pokaz nagrodzonego w Cannes (Najlepsza Reżyseria) filmu „Podejrzana” w reżyserii Park Chan-wooka.

Najnowszy film twórcy „Służącej” i „Oldboya” o miłości graniczącej z obsesją i towarzyszącej jej zagadce kryminalnej stanie się przyczynkiem do rozmowy o kinie Park Chan-wooka i inspiracjach, które przyczyniły się do stworzenia „Podejrzanej”.

W rozmowie udział wezmą:

Łukasz Mańkowski – krytyk, tłumacz z języka japońskiego, selekcjoner Festiwalu Pięć Smaków

Marcin Krasnowolski – dziennikarz i filmoznawca, programer Festiwalu Pięć Smaków

„Podejrzana” to myląca tropy, pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany i szyki.

Bohaterem thrillera jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność. On jest żonaty, ona łatwo traci mężów. On nocami czuwa pod jej domem, ona lubi być obserwowana. On coraz mniej o niej wie, za to coraz więcej do niej czuje. Czy jest aż takim mięczakiem? Czy ona jest aż tak zła? „Podejrzana” brawurowo zaciera ślady i myli tropy: przyprawiający o dreszcze film noir niepostrzeżenie zamienia się miejscami z czarną komedią, przebiera za rasowy melodramat, wdaje w szpiegowskie porachunki. Jest widowiskowy i urzekający stylem, hipnotyzujący, a przy tym rozpisany na pełne humoru dialogi. Pulsuje jednocześnie energią i romantyzmem, dowodząc, że Park Chan-wook należy do światowej czołówki wirtuozów reżyserii.

Łukasz Mańkowski – krytyk i badacz kina azjatyckiego, tłumacz z języka japońskiego i jeden z selekcjonerów programowych Festiwalu Pięć Smaków. Na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje interdyscyplinarną pracę doktorską o japońskiej nowej fali i prowadzi zajęcia z kina Azji. Uczestnik wielu warsztatów dla krytyków, w tym Young Critics Programme na festiwalu w Rotterdamie w 2021 roku i Berlinale Talents 2022. Publikuje na łamach MUBI Notebook, Sight & Sound, Senses of Cinema, Asian Movie Pulse, w Czasopiśmie EKRANy, dwutygodniku i Czasie Kultury. Autor bloga o kinie azjatyckim: „Kinema Chromatica".

Marcin Krasnowolski – dziennikarz oraz filmoznawca specjalizujący się przede wszystkim w kinie gatunkowym Korei Południowej, Hongkongu i Chin. Publikował między innymi w „Kinie”, „Ekranach”, „Newsweeku”, „Bloomberg Businessweeku”, w Filmwebie oraz na Stopklatce. Autor szeregu rozdziałów w książkach poświęconych kinematografiom azjatyckim. Od lat związany z Festiwalem Filmowym Pięć Smaków, obecnie programer.

Lista seansów

Brak seansów w wybranym terminie