"Muranów" - seans + spotkanie w ramach Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych

We wtorek, 5.10, z okazji I edycji Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych, zapraszamy do Muranowa na seans filmu "Muranów", a przed pokazem spotkanie z Beatą Chomątowską ze Stowarzyszenia Stacja Muranów.

Beata Chomątowska - pisarka, autorka m.in. "Stacji Muranów", "Betonii" (nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia) i powieści "Andreowia"; dziennikarka publikująca m.in. w "Tygodniku Powszechnym", współzałożycielka Stowarzyszenia Stacja Muranów, współautorka koncepcji wystawy "Tu Muranów" w Muzeum Polin, okazjonalnie prowadzi spacery architektoniczne po Muranowie i Warszawie. 

- Start prelekcji: 18:00 

- Start seansu: 18:30

----

"Muranów", reż. Chen Shelach, 2020

„Muranów” to ocierający się o konwencję mrocznego horroru obraz warszawskiej dzielnicy i jej mieszkańców. Przed 1939 rokiem Muranów był miejscem tętniącym życiem i światowym centrum kultury żydowskiej. W ciągu kilku lat naziści zmienili ją w getto a następnie zrównali z ziemią, która – w przeciwieństwie do wielu obecnych mieszkańców osiedla – do dziś pamięta mroczną historię tego miejsca. Część mieszkańców wypiera zupełnie przeszłość i próbuje wieść zwyczajne życie, inni starają się ją zachować poprzez swoje działania aktywistyczne czy artystyczne, jeszcze inni codziennie funkcjonują z duchami nawiedzającymi ich mieszkania. Odkrywając często niewyjaśnione tajemnice dzielnicy, „Muranów” prowokuje więcej pytań niż daje odpowiedzi, wprowadzając widza w stan metafizycznego i historiozoficznego niepokoju.

-----

Pierwsza edycja Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych to szereg ciekawych wydarzeń: seanse przedpremierowe najnowszych filmów renomowanych twórców światowego kina, wykłady, wystawy, spotkania, dyskusje, wycieczki. To także pokazy archiwalnych, czarno-białych materiałów, kronik filmowych i klasyki polskiego kina... Do udziału zapraszamy nie tylko stałych bywalców kin studyjnych, zachęcamy wszystkich, którzy kochają kino, Warszawę i miejsca, które wpisują się w filmowe tradycje stolicy.

Widzowie będą mogli poznać historię swoich ulubionych kin oraz obejrzeć unikatowe filmy fabularne i dokumentalne. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w spotkaniach z twórcami filmowymi i specjalistami branży kinematograficznej, którzy opowiedzą o kulisach swojej pracy. Chcesz wiedzieć co to DKF-y, PKF-y, nieużyte pozytywy? Przyjdź! Będzie też o taśmie filmowej, początkach kin studyjnych oraz transformacji obyczajów podczas seansów - czyli savoir vivre kinomana na przestrzeni lat.

Bądźcie z nami! Jesteśmy otwarci!

W przeglądzie udział biorą następujące kina studyjne:

Amondo

Atlantic

Elektronik

Kinoteka

Kultura

Luna

Muranów

NoveKino Wisła

Stacja Falenica

U-Jazdowski

Bilety na wybrane seanse w cenie 15 złotych. Na resztę wydarzeń wstęp wolny (za pobraniem bezpłatnej wejściówki).

----
Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Kin Studyjnych\

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerzy: SKS, SFP, CineLine, MOJEeKINO.pl, Wyborcza.pl, WFDiF, Warszawa po dziku

Plakat i identyfikacja wizualna: Julia Fukiet

 

Newsletter

(raz w tygodniu)