Marona - psia opowieść | 18 grudnia, godz.18:00

Zapraszamy na przedświąteczny pokaz specjalny "Marony - psiej opowieści"!  Niezwykła podróż przez życie widziana oczami psa. Marona jest pięknym kundelkiem, który nie ma szczęścia do właścicieli. Jak wygląda świat z psiej perspektywy?

Piękna, wielorasowa suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych właścicieli. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego ją człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan - Sarą, dziewczynka Solange - Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle odpowiedzialny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?
Film jest zapierającą dech w piersiach, dynamiczną i wzruszającą historią opowiedzianą z psiej perspektywy. Skłania widza do myślenia o tym, jacy jesteśmy wobec innych stworzeń. Premiera Niesamowitej podróży Marony miała miejsce na najważniejszym festiwalu animacji, francuskim Annecy.

Zapraszamy na rozmowę po seansie o psich i ludzkich uczuciach, o przywiązaniu i naszej odpowiedzialności za istoty, które od nas zależą.

Psie serce w ludzkim świecie. Czego zwierzęta mogą nauczyć nas o „człowieczeństwie”?

OPIS:
O pozornym podziale na „ludzkie” i „zwierzęce”; uczuciach, które przekraczają bariery międzygatunkowe; okrucieństwie wobec najsłabszych przykrytym grubą warstwą szczytnych idei; a także o innych psich i człowieczych sprawach, porozmawiają - przy okazji pokazu „Marony” - Dariusz Gzyra, Grzegorz Uzdański oraz Anna Serdiukow.

GOŚCIE:

Dariusz Gzyra - Działacz społeczny, publicysta, weganin, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura, jeden z redaktorów czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”.

Anna Serdiukow - Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim i Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikuje m.in. w „Zwierciadle”, „Urodzie Życia”, „Gazecie.pl”, „Wyborczej”, „Magazynie Filmowym” SFP i „FilmPro”. Konsultuje scenariusze, m.in. wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą film „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Od czterech lat dyrektor artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Współautorka albumu „Andrzej Wajda. Ostatni romantyk polskiego kina”.

Grzegorz Uzdański - Urodził się w 1979 r. Do niedawna nauczyciel filozofii i etyki w warszawskim Społecznym Gimnazjum nr 20 ,,Raszyńska”, autor strony Nowe wiersze sławnych poetów oraz powieści „Wakacje” (Wydawnictwo W.A.B., 2016) i „Zaraz będzie po wszystkim” (Wydawnictwo W.A.B., 2019). Śpiewa i pisze teksty w zespole Ryby, pisał też teksty na płyty zespołów Extra i Jerz Igor. Występuje w grupach improwizacji komediowej: Dobrze, Cinema Disco i składzie Resortu Komedii. Należy do grupy skeczowo-komediowej Wszystko Będzie Dobrze. Działał w Porozumieniu Kobiet 8 Marca przy organizacji warszawskich Manif. W 2015 r. pod kierunkiem profesora Jacka Migasińskiego obronił w IF UW pracę doktorską „Płynność pojęć. Próba interpretacji »Sein und Zeit«”. Mieszka w Warszawie.

 

 

 

Newsletter

(raz w tygodniu)