"Mała mama" film + spotkanie (w ramach Kina Dzieci)

W ramach festiwalowej sekcji Kino Dzieci o wychowaniu zapraszamy na wyjątkowy pokaz oraz rozmowę o filmie "Mała mama" w reżyserii Céline Sciammy z udziałem Natalii de Barbaro – psycholożki, poetki, której wydana w lutym książka "Czuła przewodniczka" była najlepiej sprzedającym się tytułem na półmetku 2021 roku w rankingu empik. Spotkanie w formie wideo poprowadzi dziennikarz Dariusz Bugalski. Prowadzący będzie na miejscu w Kinie Muranów, a Natalia de Barbaro połączy się z nami zdalnie.

Porozmawiamy o bliskości, społecznych oczekiwaniach i mocy płynącej z międzypokoleniowych relacji kobiet – matek i córek. Nasza gościni często w swojej pracy odwołuje się do dzieł literackich i filmowych, uznając je za cenne źródło inspiracji do pracy nad własnym postrzeganiem świata i emocjami.

"Mała mama” to jeden z najgłośniejszych filmów tegorocznego Berlinale - Berlin International Film Festival. Reżyserka głośnego "Portretu kobiety w ogniu” tym razem eksploruje bogate życie wewnętrzne dziecięcej bohaterki. Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki. Sciamma przygląda się temu niecodziennemu spotkaniu z zaciekawieniem i czułością. Próbuje sobie wyobrazić, jak wyglądałaby przyjaźń z własnym rodzicem, gdyby nie istniała różnica wieku.

️Natalia de Barbaro - Psycholożka, autorka książki "Czuła Przewodniczka" oraz dwóch tomików poetyckich. Prowadzi autorskie warsztaty  Własny Pokój oraz Czułe Struny. Jej książka, wydana pod koniec lutego została w rankingu EMPIKU najlepiej sprzedającą się książką na półmetku 2021 roku, wygrywając we wszystkich regionach Polski.

 

Opis filmu:

Jeden z najgłośniejszych filmów tegorocznego Berlinale. Po udanej wycieczce w rewiry kina kostiumowego („Portret kobiety w ogniu”) Céline Sciamma powraca do korzeni. W „Małej mamie”, podobnie jak choćby w Tomboyu, francuska reżyserka eksploruje bogate życie wewnętrzne dziecięcej bohaterki. Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki. Sciamma przygląda się temu niecodziennemu spotkaniu z zaciekawieniem i czułością, która nadaje filmowi uniwersalność i wzbogaca go o wymiar terapeutyczny. „Mała mama” to bowiem nic innego, jak spełniona fantazja o zaprzyjaźnieniu się z własnym rodzicem.

Film dla dorosłych widzek i widzów.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)