LATO + gość specjalny: Konstanty Usenko | 28 sierpnia, godz. 19:00

28 sierpnia godz. 19.00 zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu „Lato” w reż. Kiryła Serebrennikowa, pełnej pozytywnej energii opowieści o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock. Film zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Konstantym Usenko, z którym porozmawiamy na ile wydarzenia zawarte w filmie odpowiadają rzeczywistości oraz ogólnie o rosyjskiej alternatywnej scenie muzycznej, zwłaszcza tej z lat 80-tych. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Halber.

Konstanty Usenko jest autorem dwóch książek dotyczących rosyjskiej alternatywy. "Oczami radzieckiej zabawki" to barwna opowieść o rosyjskiej alternatywnej scenie muzycznej od początków punk rocka i nowej fali, aż po najnowsze produkcje z pogranicza hip-hopu, electro i innych stylów muzycznych. 

W drugiej, świeżo wydanej (premiera: 8 sierpnia 2018) książce "Buszujący w barszczu" autor bierze pod lupę współczesne zjawiska muzyczne, kładąc szczególny nacisk na osiedlowy rap i jego przesłanie. Opisuje, co stało się z dziedzictwem kultury punk i nowej fali czasów pierestrojki, która inspiruje dziś młode pokolenie artystów. 

Obie książki nakładem Wydawnictwa Czarne. 

----------------------------

Konstanty Usenko (ur.1977) - muzyk, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent. Od początku lat 90-tych związany z szeroko pojętą sceną niezależną, członek zespołów takich jak Super Girl Romantic Boys i 19 Wiosen. Dziennikarz zajmujący się tematyką kulturalno - społeczną, współpracował z wieloma pismami i portalami (m.in. "Lampa", "Nowa Europa Wschodnia", "Dwutygodnik"). Od dzieciństwa zawieszony pomiędzy Polską i Rosją. Tłumacz z rosyjskiego na polski, znawca rosyjskiej kultury alternatywnej.

----------------------------

OPIS FILMU

„Lato” to najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.

Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka. Losy tego trójkąta stanowią centrum „Lata”: czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

„Lato” miało światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego MFF w Cannes. Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć – podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze i wyrokiem sądu podczas festiwalu przebywał w areszcie domowym. Mimo poważnych trudności film został ukończony, ale polityczny i szeroko relacjonowany w mediach proces przeciwko reżyserowi wstrząsnął całym światem.

 

 

Newsletter

(raz w tygodniu)