Klub Wysokich Obcasów: "Kafarnaum" | 19 lutego, godz. 19:00

19 lutego wspólnie z Gutek Film i magazynem wysokieobcasy zapraszamy na premierę wyjątkowego filmu. Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu.

19 lutego wspólnie z Gutek Film i magazynem wysokieobcasy zapraszamy na premierę wyjątkowego filmu. Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

Po seansie zapraszamy na dyskusję. Tym razem w ramach Wysokich Obcasów do Muranowa zawita wyjątkowy gość - Maria Pamuła - specjalistka ds. ochrony prawnej uchodźców w polskim oddziale UNHCR. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Kwiatkowski, dziennikarz Wysokich Obcasów.

UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees) to urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych upoważnionego do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. To właśnie dzięki interwencji międzynarodowych oddziałów UNHCR, główny bohater „Kafarnaum” – Zejn, który wraz z rodziną przybył do Libanu z Syrii, szukając schronienia przed wojną domową - dostał szansę na lepsze życie. Niedługo po premierze filmu w Cannes wszyscy otrzymali obywatelstwo Królestwa Norwegii oraz wspólny dom nad morzem. Chłopiec i jego rodzeństwo uczęszczają dziś do norweskich szkół, gdzie przechodzą proces adaptacji oraz uczą się języka i kultury nowej Ojczyzny.

Po okazaniu w kasie egzemplarza Wysokich Obcasów z dnia 16 lutego bilety można zakupić w promocyjnej cenie.

 

OPIS FILMU:

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez „Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Porównywany do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy”, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w „Kafarnaum” historii nikomu nie uda się zachować.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)