Heda | 6 października, godz.18:00

Zapraszamy na specjalny, pierwszy publiczny pokaz filmu i spotkanie z gośćmi specjalnymi. Wpływy ze sprzedaży biletów w całości zostaną przekazane na leczenie Hedy, głównej bohaterki dokumentu.

Heda uciekła z Czeczenii od wojen: tych dwóch tych krwawych z Rosjanami i tej, ukrytej - domowej. Tam, w Czeczenii pochowała pierworodnego 14 – letniego Monsura. Zgarnęła piątkę pozostałych dzieci i wyjechała do bezpiecznej Europy: od wojen, śmierci, męża – sadysty, który pił i bił. Pierwsze doświadczenia w nowym kraju nie były łatwe – rodzina tułała się po ośrodkach dla uchodźców. W jednym z nich Heda poznała Marinę, która nauczyła ją słowa „wolontariuszka”. Życie Hedy nabrało nowego sensu – teraz to ona pomagała innym. Starcom – bo, jak mówi, w Czeczenii musieli zostawić swoich bliskich; więźniom – bo w jej ojczyźnie Rosjanie uwięzili Czeczenów; bezdomnym – bo ona i inni uciekinierzy z Kaukazu są też bezdomni. Obecnie Heda toczy czwartą wojnę, przeciwnik jest niewidzialny i bardzo groźny – rak. Wierzymy, że i tę wojnę nasza Heda wygra. Film „Heda” to opowieść o dobru, które rodzi się na przekór stereotypom i które nie poddaje się przeciwnościom. To opowieść o pogodzie ducha, która jest silniejsza od smutku i rozpaczy.

Opinie:

„Odkąd poznałem Hedę nieszczęsna Czeczenia i tamtejsze wojny mają dla mnie Jej twarz. Warto Ją poznać, czeczeńską Matkę Courage i uważanie posłuchać co mówi, bo jest to opowieść o sprawach, które przywykliśmy uważać za w życiu najważniejsze” – Wojciech Jagielski.

„Piękny i wzruszający” – Maciej Stuhr.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)