Filmy nie tylko fiction | "Egzamin" 2 października, godz.19:00

Instytut Reportażu oraz Gutek Film rozpoczynają nowy cykl i zapraszają na wydarzenie Filmy nie tylko fiction. W każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 19:00 w Kinie Muranów odbywać się będą spotkania z autorami najgłośniejszych reportaży na temat konkretnego kraju, poprzedzone projekcjami filmów z repertuaru Gutek Film.

Pierwsze spotkanie cyklu będzie dotyczyć Rumunii. Pokażemy film „Egzamin” Cristiana Mungiu (nagroda za Najlepszą Reżyserię na 69. MFF w Cannes), a po seansie Anna Sańczuk porozmawia z Małgorzatą Rejmer, autorką nagradzanego reportażu „Bukareszt. Kurz i krew” (Wydawnictwo Czarne) o rumuńskiej rzeczywistości i realiach przedstawionych w filmie i w książce.

Gość:
Małgorzata Rejmer (ur. 1985) – pisarka, absolwentka studiów kulturoznawczych w ramach MISH UW. W 2009 wydała powieść „Toksymia”, za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży „Bukareszt. Kurz i krew” za który otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura. Była także nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu Polityki i Nagrody im. Beaty Pawlak. Za swoją trzecią książkę „Błoto słodsze niż miód” otrzymała Paszport Polityki oraz Bursztynowego Motyla. Publikowała m.in. w Dużym Formacie, Polityce, Gazecie Wyborczej, Herito i kilkunastu innych tytułach prasowych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury.

Prowadząca:
Anna Sańczuk –  z wykształcenia historyczka sztuki, z zawodu dziennikarka, czasem zajmuje się również PR-em kultury. Razem z Maciejem Ulewiczem prowadzi program „Kultura do kwadratu" na antenie Polsat News 2.

 

Newsletter

(raz w tygodniu)